Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Představujeme senátorské kandidáty: František Novosad

Archiv

Senátoři jsou díky způsobu volby chápáni jako regionální ombudsmani a lobbisté zároveň. Můžete nám prozradit, jak byste chtěl konkrétně prospět svému volebnímu obvodu?


Senátora rozhodně nechápu jako lobbistu, když tak už jeho postavení je dle mého názoru bližší přívlastku regionální ombudsman. Lobbista je zprofanované slovo a lobbistická činnost některých lidí spojených s velkými stranami je mezi lidmi zapsána negativně. Senátor by měl pracovat a samozřejmě i tak rozhodovat pro celou republiku a pro všechny občany a jen výjimečně by měl prosazovat lokální zájmy. 


Když pomineme Vaši stranickou příslušnost, proč by si měli voliči vybrat právě Vás? Čím jste osobně mimořádný?


Proč by si měli voliči vybrat právě mě? To si musí rozhodnout každý sám, mí konkurenti jsou určitě známější a slušní lidé, ale já si připadám normální lidový kandidát, který se politikou nechce živit. 
Proč chci jít do vrcholné politiky? Protože bych chtěl proniknout a - pokud to bude v mých silách - zabránit alespoň některým hospodářským praktikám. Jsem  relativně bohatý a nemám potřebu krást. Nejsem nikomu ničím zavázaný a mohu se svobodně rozhodovat. Mám rád slušné a pracovité lidi a naopak nemám v oblibě líné mluvky. Se mnou se těžko spolupracuje, neboť si neskromně troufám říct, že jsem mimořádně pracovitý a těžko se se mnou drží krok. Neumím se přetvařovat a jsem lehce „čitelný“, jakou mám náladu a jaký mám na danou věc názor. Asi je pravdou, že je lepší mě mít za přítele než za nepřítele.


Můžete jmenovat pět největších problémů našeho volebního obvodu?


Předně se domnívám, že poslanci poslanecké sněmovny a senátoři by se neměli zabývat regionálními problémy, od toho jsou přece zastupitelstva měst, obcí a krajů. Senátoři a poslanci by měli především centrálně řídit a spravovat naši republiku ve všech oblastech. Hlavními problémy naší společnosti jsou: chaos v našem právním řádu, příliš velké množství zákonů a novelizací a ještě mnohdy diametrálně odlišný výklad státních orgánů na konkrétní zákony, zdlouhavá soudní řízení obzvláště v občanskoprávní oblasti, příliš velká ochrana pachatelů trestné a hospodářské činnosti kontrastující s malou ochranou poškozených. Další palčivý problém společnosti je „divoká“ privatizace, kdy řada majetných lidí „neumí“ oficiálně přes daňová přiznání zdůvodnit výši svého majetku – takovýmto lidem bych majetek opět zestátnil a nabídl do další vlny privatizace osvědčeným slušným subjektům. Nedostatečná silniční a dálniční síť, z čehož vyplývá potřeba dalších investic v této oblasti avšak za obvyklé světové ceny, nikoliv trojnásobně prodražené, tak jak se staví doposud  u nás. Další zásadní problém obyvatel je dostupnost lékařských služeb včetně lékáren, mám na mysli zejména pohotovosti mimo pracovní dny.
V neposlední řadě velkým problémem je, že do vrcholové politiky jdou lidé ze zištných důvodů, minimálně z důvodu vysoké odměny, a není to doposud prestižní věc úspěšných pracovitých lidí, tak jak to je ve vyspělejších demokraciích.    


Ať už z Vás vyhraje kdokoliv, bude v Senátu nováčkem. Přesto: kdybyste si mohl vybrat výbor, podvýbor či jinou senátní funkci, o co by šlo? Ve které oblasti byste se chtěl angažovat nejvíce?


Kdybych se přece jen do senátu dostal, přál bych si pracovat v oblasti legislativy. Chtěl bych svými normálními reálnými názory zjednodušit a zprůhlednit náš přesložitý právní řád a alespoň trochu právo udělat srozumitelnější, logičtější a více chránit slušné lidi před agresivními a nepřizpůsobivými spoluobčany.


Řada politiků se stále nechává slyšet, že Senát je vlastně zbytečný. Obhájil podle Vás svou existenci? Pokud ano, tak jak?


Senát v mých očích svoji existenci neobhájil, pokud by řádně fungovala poslanecká sněmovna, dovedu si představit i to, že bych jako senátor hlasoval pro jeho zrušení.


Existenci Senátu si občané uvědomují nejvíce v době volby prezidenta. Vás by v případě zvolení za pět let taková volba čekala. Václav Klaus už kandidovat nebude. Vidíte v současnosti na naší politické scéně podobně výraznou osobnost, která by ho mohla nahradit?


Co se týče mého názoru na volbu prezidenta, musím konstatovat, že poslední volba byla nedůstojná a ostudou celého národa. Domnívám se, že již další volby by měly být volbami přímými a předpokládám, že miliony voličů by se chovaly lépe než současní zástupci ODS a ČSSD v parlamentu. Nástupce Václava Klause určitě máme, jsou jich určitě desítky,  problém je jen v tom, že slušní lidé nejsou tolik (hlavně v bulváru) vidět, a tak mají pořád navrch drzí a méně slušní, o kterých se píše, a tím se stávají známými.


Voličům jsou trnem v oku některé poslanecké a senátorské výhody. Napadají Vás některé, které by bylo lepší zrušit? A napadají Vás některé, které by se měly zavést?


Poslanecké a senátorské výhody jsou rozhodně nadsazené a v zemích s propracovanější demokracií je např. celková odměna poslance trojnásobkem průměrné mzdy v dané zemi, ale u nás tato vazba na průměrnou mzdu není, a tak celkové odměny a výhody poslanců jsou zhruba desetinásobné, než je současná průměrná mzda v České republice. Převážná část současných poslaneckých výhod by měla být zrušena a mělo by být ponecháno pouze to, co je přímo spjato s výkonem mandátu. Imunita poslanců by se měla taktéž vztahovat pouze na konání a rozhodování přímo spojené s prací senátu či sněmovny.


Senátní volby jsou pověstné nízkou volební účastí. Tipněte si, kolik lidí bude stačit ke zvolení senátora?


Je mi známo, že účast voličů v krajských, parlamentních a senátních volbách je do 20 %, což je obrovskou chybou, ale také důsledek politické nečistoty v naší společnosti. K volbám bohužel chodí jen „věrní“ ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a ta mlčící 4/5 většina zůstává doma. Přál bych si, aby alespoň část z této doposud nezúčastněné společnosti přišla k volbám a volila nezávislé kandidáty tak, jak se to již projevuje na komunální úrovni, kde ve vedení řady měst a obcí jsou nezávislí zastupitelé. Na zvolení senátora v našem obvodu v minulosti stačilo v 1. kole 6.800 hlasů, v 2. kole 13.100 hlasů. Přál bych si být zvolen alespoň 15.000 hlasy, a to převážně těmi, co před šesti lety k volbám nešli.


Kterého z kandidátů považujete za svého největšího konkurenta?


Za největšího konkurenta v našem volebním obvodu považuji Petra Skokana, protože je veřejně nejznámější a již přes 10 let pracuje v politice.      


---


Jsem sklář, sládek, právník, stavař, řidič náklaďáku a traktoru, svářeč a ještě od řady profesí trošku: truhlář, sklářský výtvarník atd. Ze zálib musím uvést velkou lásku ke psům a zvířatům vůbec. Lyžuji, rekreačně hraji tenis, rekreačně střílím z brokovnice na asfaltové holuby atd.


Jsem člověk, který v životě prošel takříkajíc od píky (od řemeslníka až po vysoké řídící funkce). Dle bohatých životních zkušeností vím, co obnáší práce řemeslníka, mistra, vedoucího oddělení, obchodníka, majitele firmy, ale i komunálního politika. Musím zjednodušeně říci, že většina českého národa má složité postavení ve společnosti, což dle mého názoru většina politiků nezná a neví. 


Svým způsobem realistického pohledu na svět bych chtěl politická rozhodnutí obohatit  a ovlivnit normálním „selským“ rozumem a kupeckými počty. Politické řeči zejména velkých politických stran (ODS a ČSSD) jsou pouze řeči, ale matematika, což jsou průkazná fakta, nelže.


Ž I V O T O P I S


JUDr. František Novosad
nar. 11. 6. 1952 v Novém Boru, ženatý, 2 děti



Studium:


1967 – 1970  vyučen foukačem skla
1970 – 1973  studium na Střední průmyslové škole sklářské v Novém Boru
1978 – 1983  studium na Karlově univerzitě v Praze, Právnická fakulta
1985 –   získání titulu doktora práv
2001 –   vyučen pivovarským sládkem



Profesní dráha:


1967 – 1990  zaměstnancem Lustry Kamenický Šenov v těchto profesích:


  - foukač skla
   - mistr odborného výcviku
   - technolog
   - vedoucí výroby
   - vedoucí provozu
   - vedoucí odbytu
   - poradce podnikového ředitele
   - obchodní náměstek
   - fotograf
   - obchodní náměstek


od roku 1990  soukromý podnikatel v oboru sklářství


v roce 1993  v rámci privatizace koupě sklárny v Harrachově


v roce 1994  vybudoval a otevřel pro veřejnost v Harrachově jedno z největších a nejcennějších muzeí skla


v roce 2001   v areálu sklárny vybudování minipivovaru


od roku 2002  zastupitel města Nový Bor za nezávislé


v roce 2007  vybudování Pivních lázní v Harrachově


v roce 2008   náš světlý ležák František 12o získal prestižní ocenění Pivo roku 2008   a právo užívat označení  Zlatá pivní pečeť


jednatel a jediný vlastník společnosti Sklárna a minipivovar Novosad & syn Harrachov, s. r. o., Czech Republic