Nakladatelství Libri se již řadu let profiluje jako vydavatel většinou encyklopedicky pojatých publikací, které zasahují různé obory a témata. Tento druh publikací je v poslední době stále oblíbenější, snad proto, že vyhovuje potřebě získání rychlé a stručné informace, nejdoucí ovšem nijak do hloubky a nekomplikující lidské poznání dalšími souvislostmi. Tím jsou dány i meze dalšího využití této literatury.
To je do jisté míry i příklad publikace Josefa Klempery Vodní mlýny v Čechách VII., která se ovšem svou formou od klasické encyklopedické literatury trošku liší. Nenajdete zde abecedně řazená hesla, jako je tomu u encyklopedických děl obvyklé. Celá kniha je rozvržena do několika kapitol, vždy podle jednotlivých regionů (Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko, Českodubsko, Českolipsko, Železnobrodsko a Turnovsko). V rámci nich pak autor popisuje jednotlivé lokality či stavby o jejichž existenci se mu podařilo získat informace. K některým z popisovaných lokalit se dochovaly i snímky či jiná vyobrazení. V závěru knihy pak čtenář nalezne stručný výpis všech v knize uvedených vodních mlýnů a seznam použitých pramenů a literatury.
Zastavíme-li se jen u kapitoly věnované Českolipsku (na stranách 122-135), musíme konstatovat, že autorovy údaje jsou v některých případech poměrně detailní, v jiných případech je jeho popis obecnější. Také je nutné připomenout, že zde uvedené vodní mlýny nejsou zdaleka všechny, které se v našem regionu vyskytovaly. Mlynářská živnost byla mnohem rozšířenější než by se podle této knihy mohlo zdát a soupis mlýnů (na Českolipsku jich autor uvádí pouhých 16) je jen zlomek skutečného stavu. Osobně mne třeba překvapilo, že je zde zcela pominut region Doks a okolí, který byl k výstavbě mlýnských zařízení jako stvořený. I v případě této knihy není čtenář ušetřen ani vysloveně mylných informací (např. té, která tvrdí, že Česká Lípa byla založena v polovině 13. století), evidentně přejatých ze starší literatury. Taková zjištění pak podstatně snižují hodnotu a věrohodnost publikace, která se svým názvem i pojetím pasuje do role základní příručky na dané téma.
Vodní mlýny v Čechách VII. tak ve světle těchto zjištění lze pokládat jen za dílčí přípěvek k poznání jistě zajímavé problematiky. Souhrnný, byť stručný a informativní soupis od ní nečekejte.
Josef Klempera
Vodní mlýny v Čechách VII.
Libri
Praha 2003
179 stran
ISBN 80-7277-167-1