Dnes je 25. 12. 2024
svátek má , je Boží hod vánoční.

Právě vyšlo: Varnsdorf

Archiv

Pokud jsem zde před časem představoval knihu o historii České Kamenice jako zatím nedostižnou publikaci v regionální historiografii, musím nyní konstatovat, že před pár týdny jí přibyla stejně kvalitní souputnice, kniha o historii Varnsdorfu.


V mnohém by se o ní dalo říci to samé, co jsem napsal již ke knize o České Kamenici. Stejné rozměry a výprava, autorský kolektiv složený z historiků a archivářů, hutný a faktograficky nabitý text, bohaté obrazové podklady, které tvoří velkou část publikace, bohatý soupis literatury, kvalitní tisk a výprava celé knihy. Stejný je i vydavatel, kterým je českolipské Studio Rema 93.

Co překvapí na první pohled je tloušťka knihy, která dokonce o několik desítek stran překonává svou českokamenickou předchůdkyni, což je zejména v pomyslném porovnání Č. Kamenice vs. Varnsdorf trošku překvapivé, protože Varnsdorf se tak dávnou a bohatou minulostí chlubit nemůže (nikdy třeba nebyl centrem samostatného panství). Přesto se zde dočtete o nejstarším osídlení zdejší krajiny i o počátcích souvislého osídlení a urbanizace celé krajiny v průběhu dalších století. O to více materiálu zde pak najdeme k období průmyslového rozmachu v 18. a především v 19. století, kdy se Varnsdorf stal skutečným centrem celé oblasti.

Mnohdy unikátní obrazový materiál dotváří i kolorit nejnovějšího poválečného období, které je dovedeno až do naší současnosti. Ačkoli je struktura knihy chronologická, nalezneme v ní řadu kapitol, které reflektují specifika Varnsdorfu nebo se podrobněji věnují užší tematice, jako je např. lidová architektura, významné stavby, spolková činnost, myšlenkové proudy aj.

Čtenář zde má možnost seznámit se i s medailony některých osobností z oblasti průmyslového a společenského života (za připomínku rozhodně stojí, že v dřívějších dobách se často obě tyto oblasti prolínaly, což se o dnešku rozhodně říct nedá). Zvláštní kapitola je pak věnována historii podniku TOS Varnsdorf (jehož předchůdcem byla továrna Arno Plauerta z přelomu 19. a 20. století), který patří k největším závodům ve městě a byl také hlavním investorem celé publikace.

Obdobně jako u své předchůdkyně obsahuje i tato kniha řadu marginálních poznámek v podobě samostatných barevných textových okének, jejichž zařazení v textu je diskutabilní a místy mi připadá trošku "na efekt". Oproti předchozí publikaci se mi zdá, že má kniha o Varnsdorfu uměřenější obrazový doprovod a nevyskytují se zde obrázky, které s tematem souvisejí jen nepřímo či velmi volně.

 Na závěr jsem si nechal informaci, která možná vše, co jsem na předchozích řádcích napsal, staví tak trošku na hlavu. Pokud se budete po knize shánět v knihkupectvích, vězte, že ji s největší pravděpodobností asi neseženete. Neviňte z toho vašeho oblíbeného knihkupce, není to jeho vina. Pod tiráží vytištěné slůvko "NEPRODEJNÉ" a na jedné z úvodních stran předtištěný nevyplněný řádek s nápisem "Tuto knihu dostal pan/paní" jako pamětní výtisk neomylně signalizují, že celý náklad 1500 výtisků je určen k reprezentativním účelům TOS Varnsdorf. Na jedné straně sice jde o právo toho, kdo celý projekt financoval si rozhodnout, jak s ní naloží, na druhou stranu tak ale bohužel o knihu asi přijdou i ti, kdo by si ji měli číst nejvíce - obyvatelé Varnsdorfu i další zájemci o historii tohoto kraje. Pokud tedy nebudou obdarovanými šťastlivci.

Varnsdorf
město průmyslu a zahrad
Česká Lípa 2003
440 s.
ISBN 80-239-0276-8