Kniha Pověsti z Liberce a Liberecka se věnuje hlavně pověstem se vztahem k Liberci a jeho nejbližšímu okolí. Nicméně i pro zájemce z České Lípy je zde několik zajímavých pověstí, třeba ta o tzv. Čertově zdi, pozoruhodném skalním útvaru, který se nacházel mezi Bezdězem a Ještědem nebo pověst o lovci a kovářovi u Hamru. Nelze také pominout několik bájných příběhů z pomezí Lužických hor a Ještědského hřebene.
Texty jsou samozřejmě překlady ze straších německých předloh, které vycházely v novinách, časopisech i v samostatných publikacích. Jak správně podotýká úvod knihy, pověsti zachycují tradici německých obyvatel, které podle nich zůstáváme hodně dlužni. Důsledný a nezaujatý badatelský přístup k historii tohoto kraje nám pak může poodhalit, kolik společných rysů se nachází ve folklóru obou národnostních etnik, po celá staletí žijících ve vzájemné symbióze. Soupis použité německé literatury je proto velmi cennou částí knihy. Připojeny jsou i vysvětlivky některých méně známých pojmů a termínů.
Vkusně a decentně upravená publikace má brožovanou podobu a je doplněna ilustracemi Jarky Vaňkové. Každá pověst je v závěru komentována poznámkami od Evy Koudelkové. V těch se čtenář může dočíst nejen o konkrétních místech, kde se děj té které pověsti odehrává, ale také o případných historických souvislostech jejího vzniku nebo o variantách pověsti v jiných pramenech či regionech.
Pověsti z Liberce a Liberecka, přel. Libuše Dismanová, Liberec 2001, 128 s.