Dnes je 19. 12. 2024
svátek má Ester

Právě vyšlo: Lužické a Žitavské hory

Archiv

Autorský kolektiv shromáždil na téměř sedmdesáti stranách základní údaje vztahující se k Lužickým horám jako celku, který je předmětem ochrany v rámci CHKO na české straně a jejího pandánu na straně německé. První kapitoly se věnují základnímu popisu území, jeho rozsahu, geomorfologii a přírodním poměrům. Následuje podrobnější popis všech maloplošných chráněných území a také seznam památných stromů. Přírodovědná část je zakončena krátkým popisem několika dalších zajímavých míst (sirný pramen, Luž, Milštejn ad.) Historická část je mnohem skromější. Vedle obecněji pojaté kapitoly o historii osídlení se věnuje pozornost lidové architektuře, historii sklářské výroby a hornictví a hutnictví. Vše je doplněno pouze stručnými a orientačními popisy vybraných církevních památek, hradů a zřícenin.


Obdobné členění jako u české části je pak aplikováno i na popis Žitavských hor. Co do rozsahu je jim však věnována přibližně desetina celé publikace. Asi nejpraktičtější částí pak je popis čtyř naučných stezek, které se na celém území nacházejí. Popisy jsou doplněny i malými mapkami, všechny popisované přírodní i historické památky je pak možné najít ve větší rozkládací mapě, kterou čtenář nalezne uprostřed. Kvalitní (skoro až luxusní) papír umožnil také reprodukci barevných fotografií, kterých je ve vynikající kvalitě na stránkách téměž celá stovka. Publikaci tak lze přivítat jako pohledný a ucelený přehled přírodních i historických památek poněkud reprezentativnějšího vzhledu, z něhož ovšem na druhé straně lze čerpat jen stručné informace. Ke klasickému průvodci chybí brožuře také kapitoly zaměřené na praktické věci jako doprava, ubytování, stravování či popis turistických tras.

Nejproblematičtěji se tak jeví jen podtitul „průvodce“. Přiznám se, že „luxusní“ provedení by mne od zabalení do batohu přece jen odradilo. K tomu přispívá i chatrnější provedení desek, které jsou jen z tvrdšího papíru a sešití listů pomocí kovových sponek, způsobující jejich neustálé rozevírání.

Lužické a Žitavské hory – průvodce Vydalo Občanské sdružení přátel Lužických hor a Správa CHKO Lužické hory Jablonné v Podještědí 2003