Dnes je 19. 12. 2024
svátek má Ester

Právě vyšlo: Hraničáři pod Luží ´38

Archiv

Vydání sborníku je spojeno i s nedávným odhalením pomníku hraničářům v Dolní Světlé, o kterém i-noviny informovaly např. 15. ledna 2003. Na téměř 130 stranách našlo své místo celkem 9 příspěvků, které se vztahují nejen k událostem z 22. září 1938, ale některé z nich se věnují i „příbuznějším“ tématům. Celý sborník uvádí stať J. Beneše a J. Stejskala, popisující události v Horní Světlé na základě dochovaných pramenů a vzpomínek. Autoři se nevyhýbají ani několika nejasnostem, které vznikly rozdílným líčením celé události v pramenech a snaží se vystopovat nejpravděpodobnější verzi. Za jejich příspěvkem následují dvě vzpomínky bývalých hraničářů a přímých svědků - Bohumila Šetky a Jana Rejchrta. Blok příspěvků s přímým vztahem ke střetu v Horní Světlé pak uzavírá výpis z kroniky české státní obecné školy ve Cvikově z období květen - říjen 1938.


Následují příspěvky, které zasazují všechny předchozí do obecnějšího rámce. Příspěvek J. Beneše a J. Stejskala přibližuje působení Stráže obrany státu v Lužických horách v roce 1938, studie J. Marka popisuje historii téže jednotky v sousedním Šluknovském výběžku. Nejrozsáhlejším příspěvkem sborníku je kronikářsky pojatá práce V. Pohorského, popisující chronologicky události v celém českém a moravském pohraničí v letech 1938-1939. Autorovi nejde o dějiny celého období, ale spíše o zachycení konkrétních událostí v konkrétních místech našeho pohraničí. Jejich prostý záznam a popis však leckdy vypoví více, než by to dokázaly obsáhlé rozbory a analýzy. Cenou částí tohoto příspěvku je také několik příloh, přinášejících buď reprodukce dobových dokumentů nebo sumarizující statistiky.

Krátkým příspěvkem do sborníku přispěl P. Šrámek, který přibližuje dobový pohled příslušníků čs. armády na smysl a funkci jednotek Stráže obrany státu. Jako smutné memento pak lze nazvat poslední příspěvek I. Vondrovského, který popisuje návštěvy A. Hitlera v severních Čechách v letech 1938-1939.

Nelze nezmínit kvalitní tisk a vazbu, obsáhlé a kvalitně vytištěné obrazové přílohy, složené z reprodukcí dokumentů a dobových fotografií (často dosud nepublikovaných, pocházejících ze soukromých archivů) a zhusta využívaný poznámkový aparát a odkazy na literaturu. To vše dokresluje velmi dobrý dojem, který tento sborník na každého zájemce o podobnou problematiku jistě udělá. O jeho vydání se zasloužila Československá obec legionářská, Jednota Mladá Boleslav a nakladatelství FORTprint. Sborník se distribuuje jako „neprodejný“.

Hraničáři pod Luží ´38
kolektiv autorů
Čs. obec legionářská, jednota Ml. Boleslav a FORTprint
Dvůr Králové nad Labem 2003
ISBN 80-86011-20-8