Toto kulaté výročí by přitom letos mohla slavit nejedna obec či město. Z roku 1352 se totiž zachoval soupis papežských desátků, v němž jsou uvedeny také názvy řady obcí a měst. Vzhledem k absenci jiných historických pramenů se tak jedná o nejstarší zprávy o jejich existenci. S velkou iniciativou se tohoto výročí chopili právě ve Cvikově a vydali pamětní publikaci s jednoduchým, ale výstižným názvem - Cvikov 650 let.
Kniha velkého formátu (A4) sice nevyniká nijak nápaditou grafickou úpravou, ale na téměř 150 stranách je zde soustředěno mnoho textu a fotografií k dávné i nedávné historii Cvikova, což místní patrioty a sběratele jistě zaujme a uspokojí. Kolektiv autorů rozdělil publikaci do několika celků v nichž jsou ještě vytvořeny samostatné tematické kapitoly, které popisují nejen různé oblasti života města v dávné i nedávné minulosti, ale věnují se také historii obcí v okolí Cvikova či dochovaným pověstem a bájím. Celý text je doprovázen černobílými reprodukcemi historických fotografií a pohlednic, které dokumentují měnící se tvář města a okolí. Kniha obsahuje také několikastránkovou barevnou přílohu.
Hlavními zdroji informací, alespoň pokud lze soudit ze soupisu použité literatury, byly pro autory již dříve vydané německé vlastivědy a kronikářské záznamy. Některé pasáže jsou dokonce z velké části inspirovány či převzaty ze starších publikací, což je také určitou slabinou knihy, protože ne vždy se jedná o přesné a věrohodné zprávy. Knize by jistě prospěla také pečlivější redakční úprava a korektury, při nichž by se jistě "vychytaly" některé překlepy či vysloveně terminologické chyby (např. špatná citace "póperských desátků Registra decimarum papalium 77" ap.)
To jsou ale dost možná jen subjektivní dojmy, které rozhodně nechtějí devalvovat knihu, která je v historickém kontextu vlastně prvním samostatným pokusem o historii Cvikova. Její vydání se snaží reagovat na zvýšenou poptávku a zájem o regionální historii, který v posledním desetiletí zažíváme a jako takové je třeba ho jen uvítat.