Dnes je 19. 12. 2024
svátek má Ester

Právě vyšlo: Český uran 1945–2002

Archiv

Kniha Františka Lepky „Český uran 1945–2002“ s podtitulem „Neznámé hospodářské a politické souvislosti“ nepatří mezi práce, které by se honily za senzacemi a zveřejňováním fantastických a dosud neznámých skutečností. Pravda, mnoho nového a širší veřejnosti neznámého zde uvedeno je. Vše se ale zakládá na autorově precizní znalosti celého oboru, v němž dlouhá léta působil a v němž si vydobil také vědeckou akademickou hodnost.


Kniha přibližuje samotné počátky těžby uranu na území bývalého Československa, její prakticky okamžitou návaznost na politiku a brzké spadnutí do sféry zájmů Sovětského svazu, který její těžbu u nás podstatně ovlivňoval. (Publikován je zde např. i text dohody vlád ČSR a SSSR z listopadu 1945 o dodávkách uranu pro sovětskou stranu.) Autor podrobně popisuje rozvoj a organizaci těžby na všech lokalitách Čech a Moravy, přičemž z pozice geologického odborníka každé ložisko charakterizuje a popisuje způsob jeho těžby (mj. podává i zasvěcený pohled na chemickou těžbu, praktikovanou ve Stráži).

Tyto, většinou odbornější a specializovanější informace, přitom podává způsobem, který je srozumitelný i laické veřejnosti, a navíc je zasazuje do obecnějšího vnitropolitického rámce. Čtenář se dozví také o způsobu organizace uranového průmyslu, technikách geologických průzkumů, vrtných technologiích (tady mě osobně zaujala např. fotografie vrtné soupravy na pontonu uprostřed rybníka v Hamru na Jezeře), působení sovětských expertů, ekonomických výsledcích těžby, dopadech na životní prostředí nebo o současné situaci těžby uranu v ČR.

Pro čtenáře z Českolipska má kniha samozřejmě význam i tím, že podstatná část textu je věnována těžbě uranu v tomto regionu. Mj. se zde také dozvíte, že zdejší uranová ložiska jsou nejmocnější v celé ČR (až třicetinásobně větší než v oblasti Jáchymova), jedná se o jedinou oblast, kde se radioaktivita neprojevila na povrchu, a také se jedná o lokalitu, která je z hlediska dalšího využití nejproblematičtější (víceméně samé smutné priority).

Kniha je doplněna obrazovými přílohami s fotografiemi (mnohdy unikátními), plánky a náčrty, obsahuje také seznam další literatury a v neposlední řadě také obrazové ukázky z laboratorních mikroskopických snímků vzorků uranové rudy. Dobře vypravená publikace, kterou vydalo známé nakladatelství „Knihy 555“, stojí určitě za pozornost.

František Lepka
Český uran 1945–2002
Neznámé hospodářské a politické souvislosti
Nakladatelství Květa Vinklátová – KNIHY 555
Liberec 2003-11-10 104 s.
ISBN 80-8660-06-0
www.knihy555.cz