Z celkem 19 rozličných a rozmanitých textů se zastavme jen u těch obsáhlejších.
Sborník otevírá článek Jiřího Úlovce o historii a podobě tvrze v Útěchovicích, která dnes již fyzicky neexistuje. Text doplňuje řada originálních obrazových příloh, včetně nákresů objektu a fotografií z jeho demolice.
Již tradiční přispěvatel Bezdězu Jaroslav Panáček ve svém příspěvku mapuje historii českolipského pivovaru a pivovarnictví.
K historii Zákup přispěl zajímavým textem Martin Aschenbrenner, jenž se ve své studii zabývá pobytem císaře Ferdinanda V. Dobrotivého v Zákupech a ohlasy v místním tisku.
Jednu z dominant České Lípy, Holý vrch, připomíná Petr Kühn v bilancujícím příspěvku o historii tohoto zajímavého, avšak dnes poněkud zanedbaného místa.
Originálním pohledem do meziválečné minulosti České Lípy je text Zuzany Rakové zabývající se rozdílným přístupem českého a německého obyvatelstva k oslavám státních svátků.
Sklářská škola v Kamenickém Šenově letos oslavuje kulaté výročí 150 let od svého založení. Právě toto výročí, zařazené i do světového kalendáře UNESCO, reflektuje ve svém historickém ohlédnutí Václav Frömmel.
K poválečné historii Lužických hor se vrací Miroslav Beneš, který podrobně mapuje krátkou historii snah o obnovení finanční stráže v Lužických horách v roce 1945.
Jedinou větší přírodovědnou studií v tomto čísle Bezdězu je článek Miroslava Honců věnující se přírodovědnému zhodnocení provodínské pískovny.
Další kratší články se věnují různým tématům z vlastivědy, přinášejí také několik biografií osobností spjatých s Českolipskem, zprávu o činnosti Vlastivědného spolku českolipska a recenzi na nedávno vydanou Pamětní knihu České Lípy 1461–1722 (o knize více ZDE)
Bezděz lze zakoupit na tradičních místech: ve Státním okresním archivu Česká Lípa, Vlastivědném muzeu a galerii, antikvariátu Jitky Čížkové a u českolipských knihkupců. Prodejní cena je stanovena na 100,- Kč
Podrobný obsah: Jiří Úlovec: Příspěvek k historii a stavební podobě tvrze v Útěchovicích; Jaroslav Panáček: Pivovary a várečné právo v České Lípě; Martin Aschenbrenner: Ferdinand V. Dobrotivý očima místního tisku; Petr Kühn: Osudy Holého vrchu u České Lípy; Zuzana Raková: Oslavy státních svátků v České Lípě v období první republiky; Václav Frömmel: Odborná škola pro kreslení a modelování. Světové výročí 150 let od otevření školy v Kamenickém Šenově v roce 1856; Jaroslav Beneš: Návrat na staré hranice. Obnovení finanční stráže v Lužických horách v květnu a červnu 1945; Miroslav Honců: Přírodovědné hodnocení pískovny v Provodíně, k. ú. Provodín, okr. Česká Lípa. Drobnosti. Zprávy. Kronika.