V historické části najde čtenář opět články a studie věnující se rozličným dějinným obdobím; od středověku (R. Klos – M. Sovadina: Tajemný hrad v Lužických horách) přes raně novověké dějiny (J. Panáček: Dělení Berků z Dubé v roce 1502) až k několika příspěvkům věnujícím se novověkým dějinám. Mezi nimi pokračuje druhou částí obsáhlá práce J. Schöttnera o severočeském řezaném skle první poloviny 19. století, tentokrát kapitolou o Kamenickém Šenově, dále je zde zařazen katalogizační přehled podzemních lomů na Českolipsku (J. Peša), na několika dalších stranách se historik Ladislav Smejkal podrobněji zabývá osobností skláře Františka Rückla a poslední historickou studií pak je práce Jany Blažkové o Mimořádném lidovém soudu v České Lípě z let 1945–1947.
Mezi přírodovědnými studiemi jsou dva obsáhlé články věnující se mineralogii (M. Plekanec: Zapomenuté naleziště drahých kamenů v Míšeňské dolině a P. Kühn: Mineralogie rudných žil v Jiřetíně pod Jedlovou), dále zoologické zhodnocení toku řeky Ploučnice z pera M. Honců a výsledky průzkumu mikrolesů od M. Plánské.
Další tradiční oddíly sborníku (Materiály, Drobnosti, Zprávy, Kronika) přinášejí různorodý komplex kratších příspěvků. Čtenář se zde může začíst např. do výsledků průzkumu sklářské hutě v Okrouhlé, pokračování soupisu kronik okresu Česká Lípa, příspěvku ke genealogii zákupských Berků z Dubé, několika kratších textů k drobným památkám aj.
Bezděz i ve svém třináctém vydání nemění svoji tvář a zůstává solidním titulem pro publikaci výsledků seriózních výzkumů a vlastivědného bádání. Přejme si, aby to sborníku dlouho vydrželo.
Bezděz 13
Česká Lípa 2004
359 stran
ISBN 80-86319-07-5
ISSN 1211 9172