Podobně je na tom většina zaměstnanců podniku, na který nedávno Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil konkurz. Podle mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marie Píškové se 142 pracovníků zkrachovalé firmy obrátilo na úřad s žádostí o pomoc.
"Sklárna byla zařazena na seznam insolventních firem a my budeme zaměstnancům vyplácet mzdy za červen a červenec," řekla Píšková.
První peníze pro 90 pracovníků už podle ní z účtu úřadu odešly, další zaměstnanci by se svých peněz měli dočkat v příštím týdnu.
"Tíživou situaci sklářů bylo možné řešit už dříve, museli by ale na sklárnu sami podat návrh na konkurz," řekla Píšková.
Pavlištík uvedl, že zaměstnanci nechtěli na firmu podat návrh na konkurz, protože se báli, že přijdou o práci.
Podle Jana Zedníčka ze společnosti Prof - konkurzní správce, kterou soud ustavil konkurzním správcem skláren, se ale firma už delší dobu potýkala s finančními problémy, neplatila zaměstnancům ani dodavatelům a od poloviny prázdnin nevyrábí. Návrh na konkurz podal sám majitel. Někteří pracovníci pak z firmy odešli, další dostali výpověď.
Nyní má sklárna kolem 90 lidí. Malá sklárna se 150 zaměstnanci ještě loni prosperovala. Podle konkurzního správce se do potíží dostala hlavně vinou slabého dolaru a levné asijské konkurence, které nemohla čelit. Sklárna vyráběla hlavně luxusní broušené a malované sklo, určené převážně na export.
"Budeme se snažit znovu obnovit dodávky energií, které byly kvůli neplacení zastaveny, a pokud to půjde, chceme, aby se znovu alespoň částečně obnovila výroba," řekl Zedníček. Pro fungující podnik se podle něj snáz hledá kupec.