Dnes je 20. 04. 2025
svátek má Marcela

Práce na zlepšení vody v Máchově jezeře by měly začít ještě letos

Archiv

Máchovo jezero trpí v posledních letech nadměrným rozvojem některých druhů sinic, které jsou toxické a nebezpečné pro lidské zdraví. Důvodem je vysoká zásoba živin v usazeninách na dně nádrže - především fosforu.


"Ve druhé polovině 20. století bylo totiž Máchovo jezero využíváno pro intenzivní chov ryb a hnojeno superfosfáty," řekl dnes  Petr Bulena z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, jež jezero už přes rok vlastní.


Zákaz koupání, který na základě vysokého výskytu sinic hygienici letos vyhlásili už v červnu, se negativně odrazil na příjmech z turistiky a řada místních firem stojí před krachem. To byl podle Krenického pro radnici jasný signál, že situaci je třeba urychleně řešit. Společně s agenturou, Rybářstvím Doksy, Povodím Ohře a dalšími odborníky proto zpracovali program, který by měl jezeru pomoci. V první řadě je nutné zabránit vnášení dalších živin do Máchova jezera prostřednictvím vyčištění všech splaškových a odpadních vod z Doks. Na tom se už pracuje.


Po vypuštění jezera letos na podzim začne agentura připravovat projekt na odbahnění, které by mělo následovat v příštích letech. Podle ředitele agentury Martina Duška se první odhady nákladů na odbahnění blíží 300 milionům korun, budou ale zřejmě nižší. Agentura chce získat finanční podporu z evropských fondů.


"Pokud budou prostředky, mohlo by odbahnění začít už v příštím roce," řekl dnes Dušek.


Na jezero chce agentura nasadit plovoucí bagr. Čištění podle něj bude záležitostí několika let.


"Bohužel v příštím roce asi kvalita vody ještě lepší nebude," poznamenal.


Podle předběžných laboratorních testů bahno neobsahuje žádné nebezpečné látky. Pokud se to potvrdí, mohlo by podle Duška být po úpravě použito při rekultivacích nebo jako hnojivo na polích.