Dnes je 25. 12. 2024
svátek má , je Boží hod vánoční.

Pozoruhodná kniha

Archiv

Jednou z novinek je koncem loňského roku vydaná kniha s prostým názvem "Česká Kamenice", která přibližuje historii města a okolí od nejstarších dob až po současnost. Už při prvním setkání s tímto titulem musí být každému jasné, že drží v ruce dílo, které v mnohém převyšuje vše, co zatím na poli regionální historie měst v tomto regionu vyšlo (srovnej dřívější články o knihách k historii Cvikova či Stráže pod Ralskem).


Výpravná kniha vzbudí úctu už jen svým velkým formátem a 414 stranami textu a ilustrací. Dobře provedená vazba v pevných deskách, kvalitní papír i tisk barevných i černobílých předloh - to vše posunuje tuto knihu o hodně velký kus před jiné podobně zaměřené publikace o historii měst a obcí. Kolektiv autorů (Martin Bílý, Vladimír Peša, Vojtěch Vaněk, Hana Slavíčková, Petr Joza, František Cvrk, Lucie Horynová) si rozdělil text do několika vzájemně oddělených kapitol, které se zabývají jednotlivými historickými epochami a obdobími. Čtenář tak má možnost po úvodní kapitole, která má všeobecné vlastivědné zaměření, postupovat historií města od nejstarších dochovaných zpráv až po žhavou současnost (vlastně už také minulost) devadesátých let 20. století.

Většina autorů jsou zběhlí historici či archiváři, čili lidé, kteří mají smysl pro solidní a poctivou interpretaci pramenů, což dává jistou záruku v hodnověrnost informací v knize obsažených. Zcela jistě se v ní čtenář nedočte pochybné či zavádějící údaje, které jsou v poslední době v regionální historiografii bohužel častější a častější. Kniha obsahuje i seznam literatury a použitých pramenů.

Druhou neopomenutelnou stránkou knihy je obrazový doprovod. Několik stovek barevných i černobílých reprodukcí vzbuzuje údiv nad sběratelskou pečlivostí a úsilím redakčního kolektivu. I když v některých případech se domnívám, že méně by bylo více, protože v množství ilustrací se na některých dvojstrannách skoro úplně ztrácí vlastní text (srovnej např. s. 188-189 aj.) Navíc některé ilustrace mají k vlastnímu textu a obsahu knihy jen velmi volnou vazbu (např. obrázek pražského Klementina) a klidně mohly být vynechány.

Věcí názoru jsou také drobné marginální "exkurzy" v malých hnědých rámečcích, rozmístěné porůznu v textu. Jedná se o charakteristický jev posledních let, kdy se souvislý text nahrazuje jakousi mozaikou drobných zmínek, útržků a maličkostí, které jakoby dovysvětlují některé skutečnosti v hlavním textu, ale mnohdy spíše jen narušují jeho souvislou četbu. Vzhledem k celistvosti textu většiny kapitol se domnívám, že jejich zařazení je spíše dílem následných redakčních úprav a nebylo záměrem autorů jednotlivých kapitol. Vysloveně nešťastné se mi pak zdají grafické zásahy do některých celostránkových ilustrací, které uvádějí každou kapitolu.

I přes tyto drobné připomínky lze ale knihu o historii České Kamenice hodnotit jedině kladně. Myslím, že v regionální historiografické produkci zvedla laťku hodně vysoko a mohla by se stát inspirací i pro jiné vydavatele.

Česká Kamenice
kolektiv autorů (Martin Bílý, Vladimír Peša, Vojtěch Vaněk, Hana
Slavíčková, Petr Joza, František Cvrk, Lucie Horynová)
Studio REMA ´93
Česká Lípa 2002
ISBN 80-238-9875-2