Dnes je 04. 05. 2025
svátek má Květoslav

Politici čerpají před volbami ze statistik

Archiv

Novinářům to dnes řekl ředitel Českého statistického úřadu v Liberci Ladislav Knap.


"Publikaci o minulých senátních volbách jsme vydali asi před měsícem a vzalo si ji od nás šest ze sedmi kandidátů," dodal. Ze statistiky například vyplývá, že vítěz senátních voleb v obvodu Česká Lípa v roce 2002 Karel Tejnora (ODS) získal nejvíce hlasů ve městech nad 5000 obyvatel a v malých obcích do 499 obyvatel.


Podle Knapa mohou kandidáti do Senátu přizpůsobit svou kampaň volební účasti ve městech a obcích a volebním výsledkům. Pro kandidáta ODS nemá například velký smysl ovlivňovat voliče v tradičních baštách KSČM nebo jiných politických stran. "Někteří kandidáti dávají do kampaně své vlastní peníze a je pro ně důležité, aby ji dělali právě tam, kde lidé k volbám chodí, a ne v místech, kde je o ně mizivý zájem," vysvětlil Knap.


V minulých senátních volbách byla mnohem nižší volební účast ve městech nad 5000 obyvatel na Liberecku, jehož okraj také patří do senátního obvodu Česká Lípa. V Hrádku nad Nisou a v Chrastavě účast mírně přesáhla deset procent, zatímco v České Lípě, Doksech a v Novém Boru se pohybovala okolo 20 procent. Jak vyplývá ze statistiky, kampaň se kandidátům do senátu nevyplatila v roce 2002 rovněž v Ralsku, kde hlasovalo pouze 10 procent voličů nebo v Osečné s 15 procenty voličů. Senátních voleb 2002 v obvodu Česká Lípa se zúčastnilo v prvním kole necelých 20 procent voličů, v druhém více než 26 procent.


Také minulé krajské volby v Libereckém kraji poznamenala nízká účast, před čtyřmi lety přilákaly necelých 31 procent voličů. "Z výsledků voleb vyplynulo, že malý zájem o minulé krajské volby nahrál stranám, jejichž příznivci jsou disciplinovaní a k volbám chodí," upozornil Knap. Nejúspěšnější stranou se stala ODS, druhé místo patřilo KSČM.


Statistika minulých krajských voleb neříká nic o současných šancích nové volební strany Starostové za Liberecký kraj. Kandidují v ní starostové Semil, Železného Brodu, Hrádku nad Nisou, Desné nebo bývalá starostka Nového Boru a bývalý primátor Liberce. Údaje ale napovídají, že přízeň voličů pro politické strany se starosty na kandidátkách slábne se zvyšující se vzdáleností od jejich města nebo obce.


ČSÚ v Liberci vypracoval rovněž mapku s více než 50 městy a obcemi, jejichž starostové jdou letos do krajských voleb. Většina z nich kandiduje za volební stranu Starostové za Liberecký kraj. V krajských volbách se ale o přízeň lidí ucházejí i liberecký primátor nebo českolipská starostka (oba ODS).