Dnes je 29. 11. 2024
svátek má Zina

Podrobněji z 29. zasedání zastupitelstva města Česká Lípa

Archiv

Pazourek chce Extraligu


Začnu tam, kde jsem ve středu skončil. Již v prosinci minulého roku byla atletům schválena částka 200 tisíc korun na činnost družstva žen v I. lize. Na předešlém zastupitelstvu především díky malé účasti pravicových zastupitelů neprošla smlouva, podle níž mohly být peníze použity i na nákup posil či na hostování závodnic (zřejmě z Polska).


Tentokrát už byla smlouva schválena. Hned poté se přihlásil o slovo místostarosta Pazourek, Riedlův spolustraník, a navrhl půjčit atletkám ještě dalších 200 tisíc. Bezúročně. Pokud by družstvo žen nakonec postoupilo do Extraligy, nemusí Athletic club peníze vracet. K překvapení přihlížejících návrh prošel. Jen zastupitel Panc si troufl namítnout, že takové věci by se mohly objevit v materiálech dopředu.  


Kolik vyprodukujeme odpadu


V rámci programu zastupitelé vzali na vědomí Plán odpadového hospodářství připravený společností ISES. Podle důvodové zprávy Město Česká Lípa jako původce odpadů s roční produkcí více než 10 tun nebezpečných odpadů a více než 1000 tun ostatních odpadů má zákonnou povinnost zpracovat Plán odpadového hospodářství. Je zajímavé do tohoto dokumentu nahlédnout.


Z přiložených grafů lze například vyčíst, že největší nárůst vyprodukovaného odpadu byl mezi roky 2001 a 2002. V roce 2001 jsme vyprodukovali 12 373 tun odpadků, v roce 2002 již 19 981 tun. Povzbudivé je, že v roce 2004 produkce klesla na 18 250 tun. Nejchvályhodnější je ale skutečnost, že ve sledovaném období výrazně klesá tvorba směsného (netříděného) odpadu. V roce 2001 jsme do černých kontejnerů naházeli 9 802,8 tun odpadků. Loni už to bylo jen 8982,7 tuny. Samozřejmě při celkovém nárůstu množství odpadů. Pro zajímavost: za rok 2004 jsme vytřídili 1045 tun papíru, 111 tun skla a 108 tun plastů.


V roce 2004 bylo z celkové produkce 18 250 t odpadů předáno 31 % k dalšímu využití a recyklaci, což je z republikového hlediska velmi dobrý výsledek. Spalování (energetické využití) bylo využito v 33 % a zbylý odpad je skládkován (36 %).


Za povšimnutí stojí i cíle vyplývající z dokumentů. Zaujala mě třeba potřeba řešení likvidace biologicky rozložitelných komunálních odpadů formou kompostáren. Pokusíme se o této problematice připravit samostatný článek.


Kauza zkonfiskovaného domu


Nejpoučnější mi přišel případ prodeje nemovitosti paní Vodákové, který ukázal klasický střet starého a nového myšlení. Václav Svatek navrhoval prodat podíl za sto tisíc korun (vždyť tržní cena je pětkrát vyšší), přičemž se hájil tím, že úkolem zastupitelů je dobře hospodařit s majetkem města. Zastupitel Řídel pro změnu nepřímo naznačil, kdo rodině paní Vodákové dům v době totality ukradl.


Abyste se lépe zorientovali v celém případu, nabízím výtah z důvodové zprávy.


1/ v roce 1970 emigroval p. Vodák do SRN, kde žije dosud. Za toto byla žadatelka odsouzena v roce 1974 k trestu odnětí svobody na 1 rok a k propadnutí majetku (v té době ¼ RD – dědictví po otci).


2/ dědictví další ¼ RD, připadající žadatelce po smrti její matky v roce 1970, bylo přiděleno bratru žadatelky po zaplacení podílu za žadatelku ve výši 12.392,- Kč;


3/ 8.10.1990 byla usnesením soudu pro Prahu 4 žadatelka rehabilitována včetně všech dalších rozhodnutí rozsudku


4/ 3.4.1991 převzal Městský úřad v České Lípě žádost adresovanou Okresnímu úřadu od bratra žadatelky p. Tůmy o uplatnění nároku na vypořádání předmětného RD; (po osobním rozhovoru s žadatelem bylo vráceno zpět -  5.4.1991, domníváme se, že hlavním důvodem byla skutečnost, že v té době město ještě 1/4 předmětné nemovitosti nevlastnilo, a uplatnění nároku mělo být podáno na Okresní úřad)


5/ 6.11.1991 byla dle § 1 zák. č. 172/1991 Sb. převedena zkonfiskovaná ¼ RD ze státu na město Česká Lípa;


6/ 17.11.1995 zemřel bratr žadatelky p. Tůma a usnesením Okresního soudu v Č. Lípě byly ¾ vlastnictví RD převedeny jako dědictví na žadatelku – p. Vodákovou se závazkem doživotního užívání předmětné nemovitosti ve prospěch vdovy po p. Tůmovi


7/ v červnu 2004 vdova po p. Tůmovi zemřela a dům zůstal neobýván Z výše uvedeného a po konzultaci s právníkem města a pracovníky KÚ vyplývá, že převod ¼ RD z majetku města Česká Lípa nebyl proveden, protože žadatelka nepožádala o jeho navrácení v rámci zákona o mimosoudní rehabilitaci. O tomto zákonu však dle sdělení paní Vodáková nic neví, a stále se domnívá, že k navrácení majetku jí postačuje rehabilitační soudní rozhodnutí.


Na základě popsané situace zástupce žadatelky požaduje ( s přihlédnutím k humánnímu postoji vůči p. Vodákové – její věk téměř 85 let, žije 700 km od Č. Lípy a nezná české zákony) o navrácení ¼ majetku domu z města Č. Lípa na paní Vodákovou.


Jen dodávám pro ty, co nečetli stručnou zprávu, že majetek byl paní Vodákové prodán za původně navrhovaných 12.392,- Kč.


Myslím, že tento případ může být zajímavým testem našich postojů - připravil jsem pod článek malou anketu, zkusme si ji.


Drobky na konec


Se situací, která vládne v našem zastupitelstvu, jemně korespondují změny v kontrolním výboru, jehož předsedou se stal právě výše zmíněný Václav Svatek. Jeho bývalý šéf František Kočí zůstal pouze členem. Nicméně není nutné hned vykřikovat, že teď to všechno kontrolují komunisté. Ze zápisu z posledního zasedání kontrolního výboru vyplývá, že se zabývali např. hlučností ve firmě Modus či nepořádkem v městských lesích.


Na závěr mě ještě zaujaly dvě informace. Jiřím Pazourkem bylo přislíbeno, že seč trávy bude dokončena do půlky června. Hana Moudrá zase dala zastupitelům ke zvážení nabídnout bezúročnou půjčku obyvatelům Dolní Libchavy, aby si mohli zřídit přípojky. Vypadá to totiž tak, že Dolnolibchavané nemají o plyn zájem, a pokud by ho v budoucnu přece jen měli, bude se muset znovu rozkopat ulice.