Důvodem zákazu vstupu je ochrana ptactva. V zimě zde však žádní opeřenci nejsou, takže nemusíme mít výčitky svědomí z přestupování zákonů. A led, který Velký rybník pokryl, láká k velké zimní výpravě. Jen je potřeba se ujistit, že je dostatečně silný. Já se na něj vypravil loni a to byla jistotka. Nikde ani nezapraskalo, letos jsem sice už také pár vodních ploch přešel, ale přímo s Máchovým jezerem zkušenost nemám. Neházejte proto na mě zodpovědnost, pokud nebudete mít dostatek rozumu a štěstí.
Ze samotného hradu mnoho neuvidíme. Maximálně zbytky zdiva, atrakcí je spíše kvádrový suk vypadající jako potápějící se Titanik. Podle pověsti v kraji sídlil krutý rytíř Pancíř, který loupežil v širokém okolí. Po jednom ze svých kousků, kdy nechal poddané prosící o trochu jídla zčásti upálit, zčásti shodit ze skal, se ze země vyrojily myši a vrhly se na něj. Jeho posledním útočištěm byl právě náš ostrůvek. Hlodavci však uměli plavat, a tak rytíře stejně dostihli a snědli. Od té doby se místu říká Myší ostrůvek neboli Myšlín. Historici budou mít o pověsti pochybnosti, ale nevadí. Jen připomínám, že Velký rybník vznikal někdy kolem roku 1367.
Nedaleko Myšlína je ještě ostrov s přívlastkem Kachní. I ten je chráněným územím, takže bychom ho neměli navštěvovat v letní sezóně.
Já jsem putoval od břehu ze Starých Splavů a zpět. Na této straně je vlakové nádraží. Ostrovy jsou ale blíž k nudistické pláži na dokeské straně.
Pro zajímavost uvádím, že podobně jsem přecházel i rybníky Břehyňský a Hradčanský. Pokaždé to byl zážitek. Taková svačinka uprostřed bílé pláně má své neopakovatelné kouzlo. Jen je asi opravdu dobré, aby o vašich toulkách někdo věděl. Zmíněné dva rybníky byly na rozdíl od Mácháče zcela liduprázdné.