Plošnou plynofikaci obce dokončila nedávno Stružnice na Českolipsku. "V pátek bude kolaudace a potom už se mohou postupně začít napojovat odběratelé," řekl místostarosta Stružnice Zdeněk Lojda. O zavedení plynu obec s 900 obyvateli léta usilovala, měla by přispět k výraznému zlepšení ovzduší v obci.
Plynofikace Stružnice přišla na 24 milionů korun, polovinu obec dostala jako dotaci z fondu životního prostředí, zbytek dala ze svého. Na financování použila Stružnice výnosy z prodeje akcií Severočeské plynárenské a Severočeské energetiky, úroky z vkladů a zhruba čtyři miliony si ještě musela půjčit. "Vybudovali jsme 180 přípojek, zhruba 20 z nich už požádalo o připojení," poznamenal Lojda.
Také místostarosta je mezi těmi, kdo chtějí už letos v zimě topit plynem. "Chceme jít se starostou příkladem, protože potřebujeme, aby se do roka od kolaudace na plyn napojilo kolem 120 přípojek, jinak bychom dotaci museli vrátit," vysvětlil Lojda. Přiznal, že zájem o napojení zatím není velký. Důvodem jsou velké vstupní investice kolem 60.000 korun a hlavně nejisté ceny plynu. "Po zkušenostech s elektřinou jsem si nechal i starý kotel na tuhá paliva, pokud by ceny plynu neúnosně vzrostly," přiznal místostarosta.
V Libereckém kraji je na plyn napojena zhruba třetina z 216 měst a obcí. Podle krajského úřadu jsou plynofikována všechna města s více než 5000 obyvateli a zájem připojit se na plyn mají i menší obce. Není to však pro ně prioritou číslo jedna, tou je budování vodovodů a kanalizací, řekl Petr Ponikelský z odboru rozvoje Libereckého kraje.
Na plynofikaci zejména příhraničních oblastí Libereckého kraje přispěla v minulosti také Evropská unie prostřednictvím fondu Phare. V rámci Euroregionu Nisa, který vedle čtyř okresů Libereckého kraje zahrnuje i Šluknovský výběžek, investovala unie do plynofikace obcí téměř 160 milionů korun. Díky této podpoře se mohly realizovat projekty za téměř 230 milionů v Jablonném v Podještědí, Hrádku nad Nisou, Kamenickém Šenově či Okrouhlé.