Dnes je 19. 04. 2025
svátek má Rostislav

Patnáct let za braní rukojmí s následkem smrti

Archiv

Při činu mu pomáhal Karel Starosta, jehož poslal soud na deset let do vězení, a Štefan Vaško, tomu uložil soud devítiletý trest odnětí svobody.


Žena zmizela 9. března 2005. Její tělo našli pracovníci stavební firmy 18. března v příkopě u Svoru. Vlk prý chtěl ženu jen unést a posléze žádat výkupné 1,5 milionu korun.


K činu se muži částečně doznali. Všichni v závěrečné řeči uvedli, že toho litují. Vaško se na místě proti verdiktu odvolal, Vlk a Starosta si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupkyně se odvolání vzdala.


Senát se při rozhodování o trestu téměř ztotožnil s návrhem státní zástupkyně. Pouze u Vaška přihlédl k jeho věku, nízké inteligenci a tomu, že měl nejnižší podíl na činu, proto mu uložil trest pod hranicí sazby. Naopak u Vlka uvažoval soud o výjimečném trestu kvůli lhostejnosti a chladnokrevnosti.


"Hranice patnácti let se jevila jako nízká, ale v případě trestného činu braní rukojmí není možné uložit výjimečný trest," vysvětlila předsedkyně senátu.


Verdikt za trestný čin braní rukojmí s následkem smrti padl na severu Čech zřejmě vůbec poprvé v historii. Podle verdiktu soudu únos kvůli finančním problémům naplánoval Vlk. Peníze chtěl získat od otce ženy, s níž kamarádil. Aby ho při činu nepoznala, požádal o pomoc Starostu, který Vlkovi dlužil 5000 korun. Řekl mu, že únos organizuje pražská mafie. Dne 9. března vylákal Vlk svou kamarádku na opuštěné místo, kterému se říká Čtverec. Zde na ni čekal Starosta a Vaško, který ženu udeřil plynovou pistolí.


Žena se ještě pokusila o útěk, ale marně. Společně jí pak svázali nohy a ruce, přes ústa ovázali obinadlo a hlavu zakryli mikinou. Naložili ženu do jejího auta a převezli za Vlkem. Poté ji přeložili do automobilu Vlka. Ten se později přesvědčil, že je už mrtvá. U Svoru na Českolipsku tělo odhodil u silnice, kde jej o devět dní později nalezli pracovníci stavební firmy. Vlk v závěrečné řeči uvedl, že lituje toho, co se stalo, ale za smrt prý nemůže.


Podle rozsudku však žena zemřela až v autě Vlka, kde kriminalisté našli krvavou skvrnu. Podle soudu není vyloučeno, že se Vlk ještě podíval do tváře oběti. Protože však nebyl dostatek důvodů, nebyl Vlk souzen za vraždu. Výpovědi Starosty a Vaška, kteří tvrdili, že při překládání ještě žena žila, se téměř shodovaly a muži je na rozdíl od Vlka neměnili. Oba také činu v závěrečné řeči litovali. Žena zemřela udušením. Podle soudu muži původně neměli úmysl ženu zavraždit, ale zavinili její smrt svou lhostejností, uvedla předsedkyně senátu. Nikdo z nich se nepřesvědčil, zda žije. Ani jeden dosud nebyl soudně trestán.