Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Pan Jaroslav Panáček získal čestné občanství

Archiv

O jeho udělení rozhodli českolipští zastupitelé na svém říjnovém zasedání, k předání titulu jeho synovi panu Ing. Jaroslavu Panáčkovi pak došlo 1. listopadu v místním Vlastivědném muzeu a galerii při příležitosti slavnostního zahájení vernisáže věnované stému výročí narození oceněného. Panu Ing. Panáčkovi byla při této příležitosti předána spolu s pamětním listem také umělecká plaketa, jež je dílem akademického sochaře pana  Zdeňka  Kolářského z Kostelce nad Orlicí. Podnět na udělení tohoto čestného občanství podal zastupitelům Vlastivědný spolek Českolipska.


12. dubna letošního roku uplynulo přesně sto let od narození pana Jaroslava Panáčka, českolipského pedagoga, literáta, historika, sportovce. Jak uvádí nejeden z jeho známých a spolupracovníků, výčet jeho profesí a zájmů svědčí o takřka renesanční šíři a pestrosti této osobnosti. Po ukončení studia českého jazyka a němčiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy působil od 30. let minulého století jako učitel na státních školách v České Lípě. Později působil na několika školách i jako zástupce ředitele a ze své oblíbené Tyršovy školy odcházel do důchodu již jako její ředitel. Přes všechny jeho další aktivity zůstalo učitelství a práce s dětmi osudovou a hlavní součástí jeho života. Ve čtyřicátých letech 20. století vedle vlastní badatelské práce v oblasti historie spravoval městský archiv a několik let byl také městským kronikářem. V průběhu padesátých a šedesátých let realizoval přednášky a besedy např. na téma Česká Lípa v literatuře a umění, stal se iniciátorem a zakladatelem festivalů Arbesova Česká Lípa. Významná je i jeho literární a publikační činnost, týkající se historie našeho města – byl členem redakční rady vlastivědného sborníku Bezděz, spolupracoval s Marií Vojtíškovou na vydání publikace Česká Lípa, zpracoval historii divadelního souboru Jirásek atd. Kromě stěžejní učitelské práce a zájmu o regionální historii se těžištěm jeho života stala také zcela odlišná oblast – sport, konkrétně lehká atletika, které se aktivně věnoval několik  desetiletí, a to prakticky až do konce svého života, který skončil 15.4. 1992. Více než půl století práce v širokém okruhu vzdělání dalších generací, v oblasti regionální historie  i v oblasti sportovní je bezpochyby důvodem k tomu, aby si Česká Lípa takové své osobnosti, jakou byl pan Jaroslav Panáček, vážila, připomínala ji a její záslužnou životní činnost ocenila.


„Udělování čestného občanství a cen obce náleží zastupitelstvu města,“ vysvětlila starostka města Česká Lípa Hana Moudrá. „Jsem velice ráda, že pan Jaroslav Panáček získal toto ocenění, musím za tento krok velice poděkovat zastupitelům našeho města.“ „Poprvé po roce 1989 využilo zastupitelstvo města této pravomoci v roce 1998 k udělení čestného občanství panu Zdeňku Pokornému, starostovi města v období let 1990–1997,“ připomněla starostka Hana Moudrá. Čestné občanství bylo panu Zdeňku Pokornému uděleno zejména za zvelebení historického jádra našeho města. „Další dvě čestná občanství byla udělena v roce 2000 manželům Vojtíškovým za celoživotní odbornou práci v oblasti regionální historie a za podíl na vytvoření bohatého muzejního  a archivního fondu vysoké odborné kvality. V roce 2006 byl za svou dlouholetou odbornou činnost v oblasti moderní regionální historie, za činnost vlastivědnou, publikační, přednáškovou a za obětavou činnost osvětovou oceněn Mgr. Ladislav Smejkal,“ říká dále starostka Hana Moudrá. „A poslední titul čestného občana byl udělen v květnu tohoto roku in memoriam panu Doc. PhDr. Jiřímu Vomáčkovi, CSc., za jeho celoživotní pedagogickou  práci.“



Kateřina Amrichová
Tisková mluvčí MěÚ Česká Lípa