Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Ovčácký vrch

Archiv

Abychom nemuseli stále s sebou vláčet auto a složitě či nudně se k němu vracet, vyrazíme dnes hromadnými dopravními prostředky. Ráno pojedeme autobusem do Práchně. V sobotu lze například cestovat ráno před desátou do Boru, kde hned navazuje spoj do Šenova.


Asi by bylo rouháním, nezastavit se aspoň na chvíli u slavných Varhan, obzvlášť, když nám bude přát světlo a vychutnáme si jejich fotogeničnost.



Z Práchně půjdeme do Prysku sice po silnici, ale po málo frekventované. A budeme z ní mít skvělý výhled na České a částečně i Saské Švýcarsko.


V Horním Prysku stojí za zastávku především kostel svatého Petra a Pavla, který pochází z první půlky osmnáctého století, a před ním stojící zvonice z konce století sedmnáctého. Fotografie je z loňska, letos začala rekonstrukce, takže se můžeme těšit na další zvelebení tohoto místa.



Mě z celého tohoto výletu nejvíce nadchl Ovčácký vrch. Leží severně od obce a dojít k němu můžeme, když na pastvinách odbočíme doprava ze zelené značky, které se držíme už z Práchně. Právě ty pastviny a poměrně slušné převýšení dávají místu neopakovatelné kouzlo. A když ještě na spasené stepi objevíme malý rybníček s vrbou, jako stvořený k představám o vodníkovi, či trosky budovy, které z dálky připomínají přistávací dráhu pro UFO, musíme být spokojeni. Vlastně se porosty javorů, buků a habrů nemusíme sápat až na samotný vrchol. Nejlepší rozhled je z okraje lesa.






Vrátíme se na zelenou značku, mineme o šestnáct metrů vyšší Tetřeví vrch a sejdeme na vlakovou zastávku v Mlýnech. Odtud jezdí vlak pod Jedlovku.