Určitou možnost dává těm aktivnějším zákon č. 139/1995, který umožňuje ustavit "radu školy" mj. na základě žádosti stanoveného počtu zletilých žáků a zákonných zástupců těch nezletilých. "Rada školy je orgánem školy, umožňujícím zákonným zástupcům nezletilých žáků, zletilým žákům, pracovníkům školy,občanům obce a dalším osobám podílet se na správě školy." A správou školy je zde míněno nejen hospodaření,protože rada školy má právo.
vyjadřovat se i "ke studijním a učebním oborům, které škola připravuje, ke koncepčním záměrům rozvoje školy a ke k jmenování a odvolání ředitele."
Členové rady jsou po třetinách jmenováni zřizovatelem, voleni zletilými žáky a zákonnými zástupci nezletilých žáků a volena pedagogickými pracovníky z pracovníků školy.
V okrese Česká Lípa je dané možnosti ovlivňovat chod školy využito minimálně. Rady škol jsou zde zatím pouze čtyři. Jedna na gymnáziu v Mimoni, tři v základních školách - v Dubé, Kamenickém Šenově a v České Lípě. Posledně jmenovaná byla schválena zastupitelstvem minulý týden.
Na otázku "Proč jste ustanovili radu školy?" odpovídá ředitelka právě této školy - Základní školy Dr. M. Tyrše v České Lípě - Miluše Novotná.
"Protože by po schválení nového školského zákona měla být povinná, ale nejen proto. Dělala jsem osm let školní inspektorku a proto znám problémy škol. Rada školy umožňuje větší podíl na chodu školy nejen rodičům, ale i lidem zvenčí, těm, kteří pracují v samosprávě nebo ve státní správě. Není moc populární, protože nutí ke zlepšování práce, ke zvýšení kvality výchovně vzdělávacího procesu."