Na pořadu jednání české diplomacie s představiteli EU je mj. řešení otázek volného pohybu pracovních sil a prodeje pozemků bez omezení pro cizí státní příslušníky. U nás zaznívají především obavy z toho, že cizinci "vykoupí" půdu, protože pro ně bude levná, druhá strana se obává přílivu levných pracovních sil. Obojí by bylo možné řešit dočasnou výjimkou, uvažuje se o sedmi letech po našem vstupu do EU.
Protože Českolipsku příliv levné pracovní síly ze západu nehrozí, dá se předpokládat, že by zde mohly najít opodstatnění obavy ze skupování půdy. Každý, kdo se trochu pohybuje po zdejším okrese vidí, že zde zodpovědní vlastníci nemovitostí i půdy stále citelně chybějí.
Prodeje bez omezení ale podporují názory založené na praktických zkušenostech např. na česko-rakouském pomezí. Zde, pokud cizinci půdu získali, protože i současný zákaz se dá obejít, ji obdělávají a zaměstnávají při tom zdejší lidi.
Co si o problému prodeje půdy cizincům po našem vstupu do EU myslí zdejší zástupce samosprávy, starosta Mimoně a člen zastupitelstva Libereckého kraje, Pavel Ráček (ČSSD)?
Obáváte se negativních důsledků toho, že by cizinci získali do vlastnictví půdu zejména v příhraničních oblastech?
"Myslím si, že určitá doba, třeba sedm roků pro výjimku z prodeje je na místě tak, aby byla šance alespoň na částečné vyrovnání cen a koupěschopnosti v ČR ve srovnání s EU."
Pokud by se tak nestalo, čeho se obáváte v souvislosti se změnou vlastnictví pozemků?
"Spekulace. Toho, že by cizinci skupovali půdu s úmyslem s ní spekulovat."