Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

Petr Špikla: Mámě se nelíbí, když přijdu domů potlučený

Různé bojové sporty nabývají na oblibě, a tak i my jsme oslovili představitele těchto disciplín, několikanásobného mistra republiky v kickboxu a MMA, Petra Špiklu (21). Petr momentálně dojíždí do Nového Boru, kde hájí barvy Aranha Team Nový Bor a dvakrát týdně do České Lípy do MMA Cardio Fitness. Mezi jeho největší úspěchy patří vítězství na mistrovství republiky 2014 a jeho obhajoba v roce 2015, kdy porazil favorita jeho věkové kategorie Daniela Vítovce z praž- ského Hanuman Gym. Tyto výsledky ho nominovaly na mistrovství světa ve španělském Albiru, odkud si přivezl dvě stříbrné medaile. Petr trénuje 6–10× týdně a jeho sportovním vzorem je fenomenální boxer Muhammad Ali.

Jak dlouho se kickboxu věnuješ a jak ses k němu dostal?
Kickboxu se věnuji osmým rokem. Zkoušel jsem i čistý box, kde mám za sebou asi 40 zápasů. Nyní se věnuji MMA. Nedávno jsem zkusil svůj první turnaj, kde jsem dva zápasy vyhrál a jeden prohrál na body. K bojovým sportům jsem se dostal přes mého strýčka, který mi nabídl, ať začnu chodit s nimi, abych se naučil bránit, a navíc jsem to vždycky chtěl zkusit. Pak jsem přešel do Viper clubu Česká Lípa, kde mě trénoval Radek Procházka, protože jsem chtěl zkusit i závodit.

Někteří čtenáři se pravděpodobně v bojových sportech nevyznají. Mohl bys trochu popsat, co MMA je? Matně tuším, že kickbox se dále dělí na různé kategorie, mohlbys nám popsat i ty?
MMA je vlastně smíšené bojové umění, to znamená, že tu není jen boj v postoji, ale zahrnuje to i boj na zemi a zápasí se v oktagonu. V kickboxu je hned několik disciplín, podle omezení technik a kontaktu. Polokontaktní disciplíny jsou hned tři, a to semicontact, který připomíná podle bodování karate. Dalšími disciplínami v polokontaktu jsou lightcontact, kde se mohou jen
techniky od pasu výš, a kicklight, kde je možné používat i lowkick, neboli kop na nohu soupeře. Zápasí se na tatami a síla úderů je tak na 50 %. V plnokontaktních disciplínách se zápasí v ringu a dělí se na fullcontact, tam jsou povolené techniky od pasu výš, kromě úderů koleny. Další je lowkick, tam se může utočit i na nohy soupeře, a poslední je K1, kde jsou povolená i kolena na tělo a hlavu soupeře a úder rukou z otočky.

Proč zrovna kickbox? Nebylo by jednodušší pobíhat za míčem než do sebe nechat mlátit?
Úplně jednodušší by to asi nebylo, každý sportovec musí mít disciplínu a trénovat, aby něčeho dosáhl. Zkoušel jsem snad všechny sporty, ale nic z toho mi nevydrželo tak dlouho jako sporty bojové.

Co na to rodiče?
Od mámy před každým zápasem poslouchám, že z toho není moc nadšená, že se jdu bít. Avůbec se jí nelíbí, když přijdu domů trochu potlučený, ale i přesto je ráda, že jsem se dal na tenhle sport a že mám nějaký cíl. Táta má pro to všechno pochopení a snáší to o 100 % lépe. Jen nechápe, že mi za to stojí to shazování kilogramů.

Jaké máš plány do budoucna, co se týče sportovní kariéry?
Dále bych chtěl určitě závodit v kickboxu, ale hlavním cílem je pro mě teď MMA, kde bych se chtěl dostat i mezi profesionály.

Momentálně žiji v Irsku a Conor McGregor, který je v MMA velice dobrý, je zde podobná modla jako Jaromír Jágr u nás. Jaký na něj máš názor, líbí se ti jeho arogantní chování, nebo preferuješ klidnější vystupování?
Conor je pro mě jeden ze vzorů, je to výborný zápasník. Baví mě ho sledovat, včetně toho jeho arogantního chování. Dělá totiž tu správnou show před zápasem. Navíc si myslím, že to je jedna z jeho taktik k vítězství, protože tím svým „trashtalkem“ tak rozebere soupeře, že už do oktagonu nastupuje na předem vyhraný zápas. Já osobně jsem však klidnější typ. Mám totiž pořád na mysli, že pýcha předchází pád.

Stíháš dělat kromě sportu ještě něco jiného?
Co se týče volného času, tak moc ne. A bohužel ani kvůli práci nestíhám trénovat tak, jak bych potřeboval.

Studuješ? Jak stíháš spojit školu se sportem na vysoké úrovni?
Studuji. To ale není takové omezení jako práce, protože mám dálkové studium.

U kontaktních sportů je to s otázkou stravování trochu těžší než u ostatních sportovců, přesto se zeptám. Musíš si hodně hlídat, co a kdy jíš, nebo si dáš to, na co máš zrovna chuť?
Nijak extra se neomezuji, když mám na něco chuť, tak si to dám. O to horší je pak finální shazování, kdy se musím opravdu hlídat a dva až tři týdny si nemůžu dát nic, co by mi narušilo shazování váhy.

Jak shazování probíhá? Je nějaká osvědčená metoda, kterou používají všichni, nebo si každý musí nalézt vlastní cestu?
Určitě, každý musí dodržet to, že má během shazování co nejnižší příjem sacharidů. V posledním týdnu už se odvodňuje, nesmí se solit a musí se vypít velké množství vody, až osm litrů, a žádný kofein, aby v odvodňovací den, který je den před vážením, zapůsobil co nejlépe. V poslední den se už váha dolaďuje vypocením v sauně nebo naložením se do horké vany se solí. Samozřejmě si každý zápasník uzpůsobuje shazování tak, jak to zabírá na něj. Tohle jsou jen tipy, co by se mělo dělat. Na mě osobně voda moc nefungovala a poslední čtyři kilogramy jsem měl opravdu vytrpěné.

Otázka, kterou si kladu vždy, když sleduji vážení před zápasem. Co by se stalo, kdyby některý ze zápasníků tímto vážením neprošel?
Možností je tu hned několik. Buď je možnost, že váhu ještě dodělá na místě vypocením, nebo může jít do vyšší váhové kategorie, ale taky se může stát, že zápasník akceptuje, že je jeho soupeř těžší. Nedodržení váhy je ale důkaz neprofesionality a každý zápasník ví už předem, jakou váhu musí mít, takže se to stává málokdy.

Některé sportovce nebaví sledovat sport, ani ten svůj. Jak to máš ty?
Kickbox je pro určitou skupinu diváků poměrně atraktivní. Já se určitě rád podívám na každý sport, ať je to cokoliv, pokud je se na co dívat. 

alt
alt
alt
alt