Následující víkend startuje v Novém Boru extraligová sezona 2010/2011. Jste srdečně zváni na slavnostní zahájení s hostem Lubomírem Kaválkem, které proběhne v pátek 5. listopadu od 17.00 hodin. (Součástí článku je životopis exkluzivního hosta i krátký rozhovor).
Program
Termín 5. – 7. 11. 2010
pátek 17.00 – otevření výstavy fotek Lubomírem Kaválkem a Vladimírem Jagrem
pátek 17.30 – přednáška Lubomíra Kaválka
pátek 19.00 - simultánka Lubomíra Kaválka
pátek 20.00 – raut pro partnery
sobota 10.00 – kolo extraligy
sobota 12.00 – komentování kola Lubomírem Kaválkem a Markem Vokáčem
sobota 18.00 – večírek pro partnery, bowling
neděle 10.00 – kolo extraligy
neděle 12.00 – komentování kola Lubomírem Kaválkem a Markem Vokáčem
Lubomír Kaválek
Lubomír Kaválek je jednou z největších a nejoriginálnějších postav nejen našeho, ale i amerického a světového šachu. Narodil se 9. srpna 1943 v Praze. Studoval na Vysoké škole dopravní a na Fakultě novinářství při Karlově universitě. Pracoval ve sportovních redakcích deníku Práce a Mladé Fronty. V roce 1965 se během půl roku stal z národního mistra mezinárodním mistrem a posléze velmistrem.
Hrál jen čtyři mistrovství Československa. V roce 1962 se stal v devatenácti letech nejmladším československým přeborníkem, což zůstalo nepřekonáno. O rok později (r. 1963) se dělil o druhé a třetí místo s Dr. Filipem za vítězným Pachmanem a v roce 1968 se opět stává přeborníkem Československa v mistrovství, které je považováno za nejsilnější v dějinách československého šachu.
Po vstupu sovětských okupačních vojsk v roce 1968 odchází Lubomír Kaválek do ciziny. Zprvu žil dva roky v Německu, v roce 1970 odešel do USA, kde studoval slavistiku.
Od roku 1973 se stává šachovým profesionálem a hned o rok později se dostává do první světové desítky. Jeho rating 2625 je po několik desetiletí nejvyšším ze všech československých a amerických šachistů, kromě Bobby Fischera. Vyhrál přes dvacet mezinárodních turnajů, např. ve Varně 1965, v Amsterdamu a Haagu 1968, v Caracasu 1970, Montille a Natanyi 1973, Bochumi 1981 a kvalifikoval se do čtyř mezipásmových turnajů. Reprezentoval mnohokrát jak Československo (v letech 1964 a 1966), tak později Spojené státy na šachových olympiádách. Jako vedoucí hráč amerického týmu získal jednu zlatou (Haifa 1976) a pět bronzových medailí, což je nejvíce ze všech amerických hráčů.
Během své šachové kariéry trénoval řadu významných šachistů, např. světové kandidáty Roberta Hübnera, Yassera Seirawana a prvního asijského velmistra Eugena Torreho. Tři roky se věnoval Američanu Marku Diesenovi a jeho trenérem byl v době, když se stal dorosteneckým mistrem světa v roce 1977 před československým reprezentantem Lubomírem Ftáčnikem. Byl sekundantem Bobbyho Fischera v jeho památném vítězném zápase s Borisem Spasským v Rejkjavíku v roce 1972. Dovedl Nigela Shorta kandidátskými zápasy (mj. přes Anatolije Karpova) až k zápasu o titul mistra světa s Garri Kasparovem v Londýně 1993. V roce 1984 byl v Londýně trenérem a kapitánem týmu světa v zápase proti Sovětskému svazu.
Je vynikajícím šachovým organizátorem a žurnalistou. 24 let byl šachovým dopisovatelem a sloupkařem v deníku Washington Post (1986-2010), v současné době je šachovým reportérem internetového deníku Huffington Post. Přispívá do řady novin a časopisů a je autorem několika turnajových knih.
Krátký rozhovor:
Žijete ve Washingtonu. Jak často se podíváte do České republiky? Jsou vždy hlavním tématem šachy?
Ono by se to dalo říci i obráceně. Narodil jsem se v Praze a odtud jsem vyjížděl na různé výlety. Někdy trvaly pár dní, jindy pár neděl a jednou dokonce 22 let. Jsem Čech, který objevil Ameriku, ale zároveň jsem Američan, který se rád do Čech vrací. Ať už to je jakkoliv, šachy v tom hrály i hrají velkou roli, i když ne jedinou. A vlastně ani nejde o to, jakou roli v tom hrají šachy, ale spíše o zajímavé lidi, kteří šachy hrají. Mám tu spoustu přátel a rád je vidím.
Návštěva Nového Boru bude určitě premiéra. Překvapilo Vás pozvání místního šachového klubu?
V Novém Boru budu poprvé, ale na Liberecko mám hezké vzpomínky. V roce 1962 jsem v Jablonci nad Nisou vyhrál mistrovství Československa a stal se nejmladším přeborníkem v dějinách československého šachu. Byl jsem příjemně překvapen pozváním do Nového Boru. Moc se těším a rád se tímto městem světově proslulých sklářů projdu. Doufám, že nebezpečná křižovatka Husovy a Smetanovy ulice bude do mého příjezdu upravena. A samozřejmě, vidět novoborské šachové přeborníky v akci, může být nádherný zážitek.
5. listopadu v podvečer, než sehrajete simultánku proti dvaceti soupeřům, budou se moci návštěvníci zaposlouchat do Vaší přednášky o jedenáctém mistru světa Bobby Fischerovi, s kterým jste osobně strávil mnoho času. Na co se mohou posluchači těšit?
Ta přednáška nebude jen o Bobbym. Chtěl bych mluvit také o Borisu Spasském, se kterým se známe přesně 50 let. Spasskij patří k Fischerovi a Fischer k Spasskému. Společně se zasloužili o obrovskou světovou popularitu šachu v 70. letech. Jeden bez druhého by to nedokázal. Bez nich by nebyl Karpov Karpovem, ani Kasparov Kasparovem. Strávil jsem s Borisem i s Bobbym hodně času a tak si budu jen tak vzpomínat a snad to někam povede.