Neuběhne rok, aby se karatisté neumístili na předních příčkách ankety Sportovec Českolipska. A jméno Znamenáček se při vyhlašování skloňuje také pravidelně. Bára Znamenáčková (17), dcera bývalého reprezentanta v karate, v současné době trenéra, získala se svým týmem Sport Relax Česká Lípa mnoho cenných medailových pozic na národních a mezinárodních soutěžích (zlato a stříbro z MS WTKA 2016 a zlato z MS WTKA 2015).
Jak ses ke karate dostala je asi zbytečná otázka. Jméno Znamenáček je pro karate symbol. Jak dlouho se mu věnuješ?
Karate dělám už něco okolo dvanácti let. Je to jednoduché. Taťka, jako vášnivý sportovec, ale především karatista, chtěl mít doma taky svou malou karatistku, a teď už má rovnou dvě (sestra, 10 let).
Věnuješ se doplňkově i jiným sportům?
Určitě. Podle mě je pořádný sportovec všestranný, proto je potřeba doplňovat fyzičku jiným pohybem. Například si užívám jízdu na kole, na bruslích, plavání nebo aerobní sporty jako bossu, flexi bary, TRX nebo kruhové tréninky.
Existují v karate i týmové soutěže?
Ano, jsou to Kata týmy, ale i Kumite týmy.
Co je Kata a Kumite?
Kata je vlastně kombinace určitých technik a boj s imaginárním soupeřem. Zahrnuje obraty, přesuny v postojích a samotný nácvik boje. Zatímco Kumite je už samotný boj se soupeřem, kde už na sobě soupeři praktikují techniky naučené z Kata.
Jak se tedy týmová soutěž hodnotí? Předcvičujete každý sám a výsledky se sčítají, nebo předcvičujete v týmu a hodnotí se například i synchronizace?
Především se hodnotí synchronizace. Cvičíme všichni tři dohromady, ale rozhodčí pozoruje i čistotu techniky, bojovnost a výbušnost.
Jsou družstva rozdělená na kluky a holky, nebo mohou předcvičovat smíšená družstva?
V naší organizaci WKF není možné mít smíšený tým. Jsou ženské a mužské kategorie a zde nelze kombinovat. Ale například na mistrovství světa v Itálii (WTKA), kde se praktikují tradiční formy karate, jsme měli smíšený tým, ve kterém jsem byla já, Ondřej Samek a Adéla Šinerová.
Dáváš přednost týmovým soutěžím, nebo soutěžíš raději sama?
Jak se ve sportu říká, ve dvou a více lidech se to lépe táhne. Je to pravda, ale tým se vždy skládá z dobrých jednotlivců. Proto je důležité, aby každý člen na sobě tvrdě pracoval.
Úroveň se v karate hodnotí podle barvy pásku. Můžeš nám popsat, kolik úrovní existuje a jak se dá postoupit na další úroveň?
Správně. Existují zkoušky, které obsahují jak techniky, tak Kumite, aplikace technik na soupeře, teoretické znalosti a fyzickou zkoušku. Obtížnost má každý klub nastavenou jinak.
Jaký pásek máš ty?
Já mám druhý fialový, ale teď v létě plánuji první hnědý pás.
O páscích vím asi jen to, že začátečníci mají pásek bílý a ti nejlepší černý. Mohla bys nám vysvětlit, jaké pásky existují a zda je musí člověk získávat postupně, nebo zda lze v případě nadstandardních výsledků přeskakovat?
Pásky karate jsou: bílý, žlutý, oranžový, zelený, dva fialové, tři hnědé, deset černých. O pár případech, kdy lidé přeskočili barvu pásku, jsem slyšela, ale v našem klubu toto nevedeme.
Jak je to s barvou pásku v jednom týmu, můžou vedle sebe při předcvičování nastoupit dva lidé s odlišnou barvou pásku?
Ne. Tým musí mít vždy stejnou barvu šerpy (závodní šerpy jsou modrá a červená) a to nejlépe i ve stejném odstínu.
Jaké máš s karate plány do budoucna?
Určitě stále se zlepšovat jak fyzicky, tak mentálně. Chtěla bych s karate hodně cestovat po prestižních světových soutěžích. A pak na to vše mít krásné vzpomínky.
Karate pochází z Japonska. Už jsi tam někdy byla?
V Japonsku jsem nikdy nebyla. Ale návštěva této země je na mém seznamu přání.
Jsou ještě nějaká místa, kam by ses chtěla podívat, ať už spojená s karate nebo jen jako turistická destinace?
Ano. Cestování je moje velká slabost, a za svůj život bych toho chtěla ještě hodně stihnout. Nejvíce mě ale lákají destinace s průzračným mořem, bílým pískem a nekonečnou ničím nerušenou pohodou. Například Maledivy, Mexiko, Karibik.
Jak často trénuješ?
Oficiálně mám tréninky čtyřikrát týdně. Pondělí a středa trénuji Kumite a úterý a čtvrtek mam Kata. V pátek zajdu občas do fitka, soukromé tělocvičny nebo se jdu proběhnout.
Stíháš kromě tréninku i něco jiného?
Další stálý koníček nemám, ale jak už jsem zmínila, střídám ve volném čase různé sportovní aktivity. Karate se chci věnovat na 100 procent.
Kam chodíš na školu? Jak zvládáš spojit školu a sport na vysoké úrovni?
Chodím na Obchodní akademii v České Lípě, na jazykové lyceum. Se školou jsem spokojená a díky časově dobře sestavenému rozvrhu stíhám své tréninky. Určitě to jde, spojit školu s tréninky, i když si někdy připadám neustále v jednom kole.
Chtěla bys něco vzkázat našim čtenářům?
Nebojte se jít do nových věcí. My, zdraví lidé, bychom si měli vážit toho, že se můžeme hýbat. Pohyb a sport nám pomáhá k odreagování od stresu a každodenních starostí. A nezapomeňte, s úsměvem jde všechno lépe.