Skleněná zahrada je zážitková akce, která z Vás udělá milovníky skla. Jednou ročně sklářský ateliér Astera sídlící ve funkcionalistické vile v novoborské Smetanově ulici přemění zahradu, prostory ateliéru i brusičské dílny na netradiční open-air galerii, ve které se můžete pokochat nadčasovými uměleckými originály, žhavými designovými novinkami i ukázkami tradičního řemesla. Něco málo o 4. ročníku této jedinečné akce nám řekl jednatel ateliéru a duchovní otec Skleněné zahrady Vladimír Žíla.
Před čtyřmi lety jste v rozhovoru pro Českolipský deník řekl, že je potřeba soustavně pracovat na fenoménu “Nový Bor – město skla”, a i proto jste přispěl do kalendáře kulturně společenských akcí Skleněnou zahradou. Stejně tak jste byl roztrpčen zjednodušeně řečeno propagací města skla například na obchvatu kolem Nového Boru. Jak se situace změnila?
Děkuji za připomenutí. Co jsou čtyři roky v historii města, že? Téměř nic, jedno volební období a někdy ani to ne. Městem bezbolestně prošumělo jedno Mezinárodní sklářské sympozium, na obzoru je další a cedule na obchvatu stále neinformují, ale já jsem přesto optimista. Vedení města považuji za vstřícné a kompetentní a těším se, až si zvykneme na novou tvář náměstí i s jeho novým uměleckým středobodem. Vždy se raději dívám, co mohu změnit sám. Otevřeli jsme celoročně dveře našeho ateliéru návštěvníkům a zájem je velký, z výstavy Skleněná zahrada se stala tradiční a vyhledávaná zážitková akce a dokonce jsme pod názvem Glass District rozšířili turistickou nabídku středu města o design-shop, sklářskou knihovnu a decentní coworkingový prostor.
Stále tedy jako firma chceme inspirovat a budovat turisticky atraktivní nabídku.
Od města, okresu, kraje, našeho nedokonalého státu a jeho dokonalých úředníků pak očekávám, že pro rozvoj turistického ruchu udělají v rámci možností maximum. Třeba ty informační cedule, že právě míjíte světově významný Nový Bor – město skla.
Kde se vzal nápad uspořádat výstavu v zahradě?
Koncept Skleněné zahrady byl od začátku lehce provokativní. Chtěli jsme ukázat, že vedle IGS, což je velká, drahá, prestižní, městem organizovaná akce, může a musí být prostor pro malou, decentní výstavu v netradičním prostoru. Z obou si návštěvník něco odnese a obě svým způsobem pomáhají pozitivnímu vnímání města a kulturní atmosféře v něm. Byli jsme nadšeni, že naši první výstavu navštívilo za tři dny více než 1 200 lidí. Někteří přijeli až z Brna a odcházeli s nadšením. Ukázalo se, že prezentovat sklo v překvapivém prostředí a v nečekaných souvislostech je vlastně hrozně fajn, dává to netušené možnosti prezentace a výjimečný zážitek. I kvůli nákladům jsme chtěli využít vlastní prostory. Ateliér nám byl malý, tak jsme využili naši brusičskou dílnu, terasy a najednou šup a byli jsme na zahradě, která je stará a členitá, žádný zámecký park, spíš takový anglický styl.
Sklu bylo v zahradě evidentně dobře a my jsme jiný název ani nehledali.
V prvním roce bylo tématem italské sklo, takže výstavu jsme pojmenovali italsky "Giardino di vetro", ale jinak zůstáváme u vžitého názvu Skleněná zahrada. Vloni jsme dali výstavu darem městu jako doplněk programu novoborských Sklářských slavností, ale letos jsme opět "samostatná jednotka" a je to tak dobře. To, že se nebojíme vystavovat sklo v plenéru, je i proto, že chceme zdůraznit jeho unikátní vlastnosti optické a fyzikální vlastnosti. Samozřejmě, že zvlášť významné objekty nebo věci dekorované technikami, které by trpěly přímým sluncem nebo střídáním vlhkosti, vystavujeme v interiéru, ale v principu je podle nás sklo velice přírodní materiál. Třeba výrazná skleněná tavená plastika na zahradě za denního světla vynikne úplně jinak a lépe než na soklu v galerii pod zářivkou. Nikomu ten názor nenutíme, ke sklu máme samozřejmě i jako tvůrci velký respekt, milujeme ho a nikdy bychom mu nechtěli ublížit.
Jaký program nabídne letošní ročník?
Letošní ročník bude mít v zásadě tři hlavní části – pavilon IGS, sekci Dutch Go(o)ds a mix zónu. Premiérově zpřístupníme větší část přízemí rodinné vily. Návštěvníci se budou moci seznámit s tím, jak se stavěla kvalitní architektura ve 20. letech minulého století. Ač to z venku příliš nevypadá, je vnitřní prostor řešen podle filozofie tzv. raumplanu, vila je dispozicí funkcionalistická a pro výstavu uvolníme část jejích reprezentačních prostor, konkrétně hudební pokoj se stropní štukatérskou výzdobou a zimní zahradu. V pavilonu IGS pozveme návštěvníky na blížící se říjnové Mezinárodní sklářské sympozium. Ve spolupráci se Sklářským muzeem chystáme prezentaci jistě zajímavého kurátorského výběru z depozitářů sympozia. Mix zónu tvoří výběr prací talentovaných českých výtvarníků a již klasický "souboj" studentů sklářských škol v Novém Boru a v Kamenickém Šenově. Pravidlo je, že nejsou žádná pravidla. Každá výtvarná škola si vybrala svou sekci, ve které má maximální volnost, a sami se těšíme na výsledek. Skleník bude okupovat Daniela Chodilová z pražské UMPRUM.
Už jste byli na výstavě skla mezi okurkami a paprikami? Jestli ne, tak přijďte na Skleněnou zahradu.
Co je unikem letošní výstavy?
Pomyslnou třešinkou na dortu bude expozice nazvaná "Dutch Go(o)ds", možno přeložit jako "holandské (z)boží”. Je to parafráze názvu jedné úspěšné designové přehlídky, ale neodolali jsme. Je to ideální pojmenování výběru, který v naší subjektivní zkratce představuje laickému divákovi holandskou sklářskou scénu spojenou s Novým Borem pupeční šňůrou. Uvidíte světově uznávanou umělkyni Barbaru Nanning, která nechybí v nejprestižnějších galeriích a sbírkách nabobů, designerku Carinu Riezebos s její instalací, kterou přeneseme do Nového Boru přímo z Milána, kde bude mít světovou premiéru, ukázky extravagantní kolekce tzv. "oranžových váziček" pro holandskou královskou rodinu, repliky starých pohárů pro Rijksmuseum Amsterdam a mnoho dalšího.
Co vše může návštěvník během víkendu ve vaší Skleněné zahradě zažít?
Výstava je pouze třídenní, takže není možno s návštěvou příliš otálet. Sobotní program obohatíme výbornou živou muzikou zpěvačky Luciany a také odpolední slavnostní vernisáží, kdy se mezi běžné návštěvníky zamíchají pozvaní VIP hosté.
Po celý den se bude přímo na zahradě také foukat, rýt, brousit a malovat.
Na sklo se tedy nemusíte jen dívat, ale můžete jej i sami vytvářet. Neděle je pro pohodáře, kteří si chtějí výstavu užít opravdu v klidu, vychutnat si exponáty i nerušeně posedět a relaxovat u kávy nebo sklenice vína. Pondělí je určené těm, kdo byli o víkendu někde na kole, ale také jako šance pro školní exkurze. Program obohatí zajímavé workshopy a přednášky. Přejte nám krásné počasí, přeci jen je to open-air výstava, a hlavně si to nenechte ujít. Těšíme se na viděnou. Uhaste žízeň po skle a nažhavte se na IGS.
Skleněná zahrada, 26.–28. 5. 2018, vždy od 10:00, Smetanova 548, Nový Bor, www.sklenena-zahrada.cz, dobrovolný vstup pro Komunitní centrum v České Lípě