Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů, má pevné datum, tak jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března. Masopust je svátek, který se drží spíše na venkově a v současné chvíli je uměle obnovován i ve městech, povětšinou jako obchůzka s prezentací masek s lidovou zábavou. Tak je tomu i v České Lípě, kde jej již popáté v řadě pořádá Farní charita Česká Lípa za podpory města Česká Lípa a dalších neziskových organizací (DK Jirásek, Progres ad.). Ve stručnosti jsme se zeptali na organizaci Jiřího Gottliebera, který má akci na starosti.
Jak vypadal loňský ročník?
Zúčastnila se ho asi stovka lidí. Nejdříve se průvod masek i nemasek vydal na náměstí T. G. Masaryka, kde si laufr v podání Petra Brambora Nárovce vyžádal od paní starostky klíč od města. Zde se chvilku tančilo. Poté jsme prošli centrum města a skončili před barem U Kocoura na Škroupově náměstí, kde bylo připraveno občerstvení a na terase kavárny byla pohádka pro děti od divadla Krabice Teplice. Velice nás těšilo, že se lidé přišli podívat, ale moc bychom si přáli, aby jich také bylo co nejvíce v maskách. To se úplně nestalo.
Necháváte se inspirovat dalšími masopusty v okolí?
Už při prvním ročníku jsme pokukovali po masopustu v Kravařích, tam je snaha ten folklóreček co nejvíce udržet. Líbí se nám tam ta komornější atmosféra. Ačkoli obdivujeme i geniální spojení, které vymyslili v Novém Boru, masopust spojený s brazilským karnevalem a všemožnými kulturními akcemi během masopustního víkendu. Úštěk je skvělá masová zábava, kdy je průvod atrakcí pro návštěvníky. My si z každého něco půjčujeme a vytváříme takové jednoduché masopustní veselí spíše podobné tomu na menších městech – průvod, do nějž by se mělo zapojit co nejvíce lidí, a kulturní program.
Co plánujete na letošní ročník?
Už od jedné hodiny by měl na Škroupově náměstí hrát soubor místních hudebníků Čekautárium, kteří mají v repertoáru dětské písně všeho druhu v bigbítovějším podání. Ti by měli těšit přicházející maškary a rozpumpovat atmosféru. Průvod se vydá na náměstí až cca po půl hodině. Další změna by měla být v tom, že hudba v průvodu musí být ozvučená. Musíme vytáhnout kárky, spojit se se zvukaři, kteří mají porty a nazvučit mobilní aparaturu na vlastní pohon. (smích) Jinak hudbu v průvodu uslyší zase jen třicet lidí v okolí hudebníků. Pohádka na Škroupáku v programu zůstává, ale po ní bude hudební program ještě pokračovat, abychom si atmosféru masopustu užívali, co nejdéle to půjde. Chtěli bychom, aby to byl více festival, při němž si lidé mohou zatančit, pojíst, popít a pobavit se. Ale v maskách. To je naše přání.
Masopustní veselí v České Lípě, 11. 2., 13:00–16:00, Škroupovo náměstí