Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Honza Stárek: Důležité je zapojit i širokou veřejnost

Skauti a skautky z českolipského střediska Řetěz v letošním školním roce slaví 95. výročí své působnosti ve městě Česká Lípa. Přestože střediskový archiv je velmi bohatý na historické materiály, už asi nikdo nikdy nedohledá, kolik vlastně českolipským Junákem od roku 1921 prošlo členů. Jisté je, že od roku 1990 to bylo přes 1 350 členů. V KD Crystal nejen pro ně proto chystají výroční ples, ale i výstavu o historii junáckého střediska. Obé je pak jen střípek letošních oslav. O nich, i o skautingu obecně, jsme mluvili s jedním z hlavních organizátorů plesu, donedávna ještě studentem českolipského gymnázia Honzou Stárkem.

Kde se vzala myšlenka na uspořádání junáckého plesu?
Myšlenka uspořádání akce, jakou je skautský ples, není nikterak inovativní. Skautské plesy se objevují v harmonogramu českolipského Junáka už po několik desítek let zpět. Letos jsme však využili výročí 95leté existence Junáka v České Lípě, které nás přesvědčilo přesunout skautské plesy z menších prostorů do KD Crystal, abychom mohli toto výročí dostatečně oslavit a tím se připravit na rychle se blížící “stovku”. Nápad změnit místo, velikost a tematiku akce se zrodil v hlavě nynějšího vůdce střediska Jana Starého aka Čmeláka, který mě, jako už neaktivního člena, oslovil, jestli bych nechtěl být součástí této akce a být jeden ze dvou pořadatelů. Samozřejmě jsem nabídku s radostí přijal. Zvláště se mi líbila jeho motivační řeč, cituji: “Smyslem akce je ukázat veřejnosti, že skauti nejsou jen panáčkové v krojích a s šátkem kolem krku, kteří běhají po lese s kompasem, vážou uzle a hádají se, jaký je který strom.” Tato myšlenka se mi velice zalíbila a pobavila mě. Protože z vlastní zkušenosti vím, že nejsem člověk, co vyleze jednou či dvakrát za rok z lesa a neví co se v okolí děje. Chceme ukázat, že se umíme bavit, a udělat skvělou zábavu nejen pro sebe.

Jakou tradici tedy mají skautské plesy v České Lípě?
Skautské plesy mají v České Lípě tradici od šedesátých let, kdy se Junák v Československu obnovoval po zákazu režimem. V roce 1970 byla skautská činnost opět zakázána, a tak skončily i plesy. Na tradici se navázalo po revoluci, a ta se drží doposud. Ples vždy dosahoval “jen” střediskového měřítka, kdy se přišli pobavit hlavně členové, příbuzní, kteří středisku nějakým způsobem pomáhali, občas známí či občasně členové středisek z okolních měst. Styl akce byl tedy převážně komorní.

Výroční ples je tedy určen i pro širokou veřejnost?
Je samozřejmě určen pro skauty, jak bývalé, tak současné, jejich nejbližší, ale i pro široký okruh známých. Opět bych citoval Jana Starého, který za mnou přišel s myšlenkou. “Smyslem je právě oslovit co nejvíce bývalých členů, od roku 1990 jich prošlo dveřmi skautského domu v České Lípě přes 1 350 a to je velké číslo, ale důležité je zapojit i širokou veřejnost!” Této myšlenky jsme se oba chytli a krom lidí “z našich řad” se snažíme oslovit i právě zmíněnou širokou veřejnost.

Čím tedy lákáte veřejnost na návštěvu této akce?
My osobně doufáme, že veřejnost bude zajímat, jaká je mezi skauty zábava. Na akci se bude možné dozvědět spoustu informací o akci s názvem “Buďme připraveni!”, která bude započata plesem a je jakousi symbolikou oslav. Program plesu je samozřejmě překvapení, určitě je na co se těšit. Večerem nás bude provázet úžasná kapela BigBalls.

Jak dlouho ty sám jsi, či byl skaut? Co pro tebe osobně znamená být skaut?
Členem jsem se stal roku 2008, teď jsem poslední 2–3 roky neaktivní. Říká se však “Jednou skautem, navždy skautem”. Určitě se vždy rád k Junáku jakýmkoliv způsobem vracím. Skaut pro mě znamená spoustu věcí, úžasně prožité dětství, spoustu pravých kamarádů, ale hlavně zkušenost a nádherné zážitky.

Preferujete označení junák nebo skaut? Nebo na tom nikterak nebazírujete?
Junák je oficiální český název organizace. Vzhledem k tomu, že skauting je rozšířen do celého světa a každý stát má svůj organizační spolek, tak jsme junáci i skauti.

V čem je zajímavé stát se skautem?
Dát dítě do běžného kroužku většinou znamená, že se dítě bude věnovat jen danému zaměření. Dát dítě mezi skauty znamená, že si dítě najde od každého něco. Hrajeme hry, učíme se, poznáváme přírodu a lidské hodnoty, kopeme do míče a soutěžíme v různorodých sportovních aktivitách. V neposlední řadě dostaneme děti z města do přírody, ze které si odnesou nezapomenutelné zážitky.

Přizpůsobil se Junák 21. století a jiným preferencím dětského pohledu na trávení volného času než tomu bylo před 20 nebo 40 lety? Nebo má naopak snahu tento pohled udržet?
Výchovný program se přizpůsobil době, ve které žijeme. Děti dneska zajímají tablety, mobily, kdo má jakou značkovou mikinu. My si vyrazíme do přírody s GPS, kde si vyzkoušíme techniku a naopak si i dokážeme, že se dá vydržet víkend bez mobilu a počítače. Děti se mezi sebou hodně porovnávají, my si ukážeme opravdové lidské kvality a že život není o hodnocení a kritice druhých,jak to děti vidí v televizních seriálech a slyší mnohdy kolem sebe. Ale i přesto všechno máme stále své kořeny, ke kterým se rádi vracíme, a děláme s dětmi program, na kterém jsme vyrostli my a naši skautští předci.

Jak silná je v současnosti českolipská základna Junáka? Kolik čítá členů a vedoucích?
V českolipském středisku je k letošnímu lednu 185 členů, z toho 72 dospělých členů a mezi nimi 18 aktivních vedoucích. Naše základna každoročně roste i přesto, že se delší dobu potýkáme s nedostatkem vedoucích a i proto musíme mnohdy nové členy odříkat. Vzpomínám na dobu, kdy byl naopak dostatek vedoucích a minimum dětí.

Dá se v těch 95 letech Junáka v České Lípě najít nějaké období, které stojí za připomenutí?
Určitě nejzajímavější období jsou vždy ta, kdy se Junák obnovoval, to znamená roky 1945, 1968 a 1989/90. V poválečném období měla českolipská základna přes 500 členů, po roce 89 přes 300. Chtěl bych zde jmenovat českolipské skautské ikony: Jiří Hudeček, Akela; Miroslav Kubát, Sir; Emanuel Šašek, Bobr; Věnceslava Fišerová, Vendulka; Jana Hippmanová, Šipka; Vilém Haupt, Vilda a mohl bych jmenovat další. Všem těm patří obrovské díky za to, že budovali skautské hnutí v České Lípě. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat právě Janu Starému, Čmelákovi, jemu vděčíme za nynější fungování Střediska Řetěz, ale hlavně za ochotu a zapálení pro udržení skautské tradice v České Lípě.

Jak jinak hodláte oslavit 95. výročí vašeho vzniku?
Tak krom již zmiňovaného plesu se chystá spousta dal- ších věcí, které ovšem budou představeny až na plese a od té doby se budeme snažit je opět vložit do povědomí občanů. V blízké době se uskuteční i den otevřených dveří ve skautském domě v Moskevské ulici, kde bude pro návštěvníky připraven rozmanitý program. Středisko také chystá velkou jarní hru určenou pro veřejnost, která bude probíhat po celém městě.

Reprezentační ples k 95. výročí Junáka Česká Lípa – Buďme připraveni!, 24. 2., KD Crystal, 180 Kč, předprodej ve Florian Café

alt
alt
alt