Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Odpady ze Sosnové by se měly vrátit do Německa

Archiv

ČTK to dnes řekla Danuše Hráská z liberecké České inspekce životního prostředí (ČIŽP).


"Na dopravě odpadů ze Sosnové zpátky do Německa se dohodly naše ministerstvo životního prostředí a saská agentura pro odpady. Odpady odvezou německé firmy, které je do Sosnové přivezly," řekla Hráská.


Podle ní se české úřady snaží, aby v Německu skončily všechny odpady ze Sosnové. České podnikatelce ze Šluknova, která německé odpady v Sosnové přijímala, ČIŽP nařídila, aby je zlikvidovala do konce dubna. Kvůli překročení stanovené lhůty dostala podnikatelka od inspekce nevyšší možnou pokutu milion korun. Odvolala se však k ministerstvu životního prostředí, jemuž sankce připadala příliš vysoká a případ vrátilo k novému projednání na libereckou ČIŽP.


"Podnikatelce jsme udělili pokutu o něco nižší, naše rozhodnutí si ale ještě nepřevzala," uvedla Hráská.


Za skladování obrovského množství odpadů dovezených loni tajně z Německa podnikatelka obdržela první pokutu před zhruba devíti měsíci. Z 300.000 korun zaplatila podle Hráské zatím 250.000 korun. Všechny odpady ze Sosnové nezmizely, protože se nejdříve porouchala technika na jejich odvážení. Podnikatelce ale také došly peníze na platby za jejich zneškodnění nebo za další zpracování. Na začátku letošního roku v Sosnové bylo asi 2600 tun odpadů a loni na podzim 7000 tun. V odpadech se kromě plastů vyskytovalo také nejvýše sedm procent textilu, dřeva nebo kovů. Soudní znalec v nich neobjevil žádné nebezpečné příměsi, jež by škodily lidskému zdraví a životnímu prostředí.


"Podle hygieniků nehrozí v Sosnové ani žádná infekce," konstatovala Hráská. ČIŽP prověřila, kam podnikatelka odpady ze Sosnové vozila. Inspektoři nezjistili, že by končily v meziskladech nebo v přírodě. Nákladní auta dopravovala odpady buď na skládky, nebo k dalšímu zpracování. V Libereckém kraji leželo ještě v červenci zhruba 8000 tun německého odpadu v Arnolticích, v Černousích a v Dolní Řasnici na Frýdlantsku. Šlo převážně o textil a o plasty. Začal tam ale již zkušební provoz třídící linky a odpady odtud putují k dalšímu zpracování. Podnikatelka z Frýdlantu dostala za nelegálně dovezené odpady pokutu 250.000 korun.