Dnes je 22. 04. 2025
svátek má Evženie

Obnova téměř zapomenutého hradu v České Lípě už stála miliony

Archiv

Obnova hradu ale umožnila tento prostor využít ke kulturním a společenským akcím. Jsem velice ráda, že se nám daří památku tak intenzivně zapojovat do současného života města, řekla starostka českolipské radnice Hana Moudrá.


Právě s postupem obnovy hradu se dnes mohli návštěvníci historického areálu, který stojí v těsné blízkosti centra České Lípy, seznámit. Navíc měli možnost prohlédnout si zajímavé archeologické nálezy, které práce na obnově odhalily.


"Já osobně považuji za největší objev základy válcové věže, která nám pomohla utvořit si představu, jak původně hrad vypadal," řekl kastelán hradu Petr Nárovec.


Dodal, že archeologický průzkum ještě pokračuje. Vodní hrad postavil mocný rod Ronovců kolem roku 1260. Původně dřevěná stavba byla zřejmě někdy ve čtrnáctém století doplněna o kamennou obrannou věž.


"Zmínky o ní jsme našli ještě z počátku 16. století, předpokládáme, že vzala za své po požáru roku 1515," poznamenal Nárovec.


Hrad podle něho vůbec zažil pohnuté chvíle - dobyli ho husité a později i Švédové. V první polovině 17. století získal hrad Albrecht z Valdštejna, který ho ale nepovažoval za dost důstojné sídlo, a tak objekt sloužil vrchnostenským úředníkům a jako sklady. O sto let později vzala velká část hradu za své při rozsáhlém požáru, který zničil i podstatnou část města. Poté došlo na úpravu prostorů, které pak sloužily rafinerii cukru. Od počátku 20. století byl ale objekt většinou prázdný a postupně se rozpadal. Obnova hradu začala v roce 1988 a zahrnovala především vyklizení zdevastovaného areálu a odstranění novodobých přístaveb.


"V dalších etapách doprovázel revitalizaci areálu rozsáhlý archeologickým výzkum, jenž se především soustředil na torzo paláce, zbytky válcové věže, nádvoří, zdivo hradeb a podzemní části paláce," popsala postup prací mluvčí českolipské radnice Kateřina Amrichová.


Od roku 2001 pak byla do obnovy areálu zahrnuta i rekonstrukce renesančního domku, následovaly terénní úpravy nádvoří. Veřejnosti je areál přístupný od roku 2003. Stal se zajímavým místem využívaným při různých reprezentativních městských slavnostech a kulturních akcích. Stále však pokračují práce na jeho obnově. Opravou prošla takzvaná východní brána a přilehlý objekt. V budoucnu by tam měla vzniknout expozice zaměřená na poslední ucelenou a významnou etapu užívání hradu, kdy tam byla rafinerie cukru. Pokračují práce na obnově gotického mostu, který patří k nejstarším památkám svého druhu v Libereckém kraji.