Uvedená dotace je souhrnem částek, poskytnutých městu úřadem práce na mzdy evidovaných nezaměstnaných, které obec zaměstná při veřejně prospěšných pracech. V loňském roce byla Česká Lípa s 15 takto zaměstnanými na třetím místě v okrese. Více jich zaměstnal jen Kamenický Šenov (17) a Dubá (16).
Veřejně prospěšné práce se kvůli dotacím a dobrým zkušenostem stávají pro obce stále zajímavějšími. Jednomu zaměstnanci na plný úvazek hradí úřad práce 6 tis. Kč a odvody pojistného, v případě vedoucího pracovní skupiny se jedná o 7,5 tis. Kč. Zaměstnavatel jim může na své náklady vyplácet i mzdu vyšší.
Česká Lípa má letos s úřadem práce uzavřenou dohodu na 13 pracovních míst od dubna do konce října. Úřad práce doporučil na tato místa 32 uchazečů o práci, z nich bylo vybráno 13 osob včetně jednoho vedoucího pracovníka. Ten bude kontrolovat vykonanou práci, kterou přiděluje podle potřeby vedoucí odboru dopravy a vedoucí odboru zeleně. Podle sdělení tajemníka MÚ se má jednat o úklid odpadků z veřejné zeleně, dětských hřišť, v zahradách mateřských škol, na stadionu u Ploučnice, na hřbitovech, chodníků a veřejných prostranství.
Třináct zaměstnanců je při dobré organizaci dostatečný počet k tomu, aby byla jejich práce vidět i přes to, že zejména na některých sídlištích je úklid odpadků nekonečný. Obyvatel města veden "selským rozumem" by předpokládal, že při určení míst, jež budou zásah těchto pracovníků potřebovat, budou nápomoci i strážníci městské policie, kteří by při pochůzkách ve svých okrscích měli aktuální stav čistoty města evidovat. Nechme se tedy překvapit.
Žádost o vytvoření veřejně prospěšných míst je možné podávat během celého kalendářního roku, smlouvy se uzavírají na dobu určitou s maximální délkou 12 měsíců. Vytváření veřejně prospěšných míst se řídí vyhláškou MPSV č.35/1997 Sb.
Veřejně prospěšné práce mohou vykonávat uchazeči o práci i v nevýdělečných organizacích nebo tam, kde jsou vykonávány práce s charakterem prací veřejně prospěšných (např. v Technických službách).