Zájem o nezaměstnané na veřejně prospěšné práce v letošním roce již projevily první obce, některé však této možnosti využily i v zimě.
V loňském roce zaměstnávalo "evidované uchazeče o práci" na veřejně prospěšných pracích v českolipském okrese devět měst (Česká Lípa, Doksy, Dubá, Kamenický Šenov, Mimoň, Nový Bor, Stráž pod Ralskem, Zákupy, Žandova) a dvacet devět obcí (Blíževedly, Brniště, Hamr na Jezeře, Holany, Horní Libchava, Horní Police, Jestřebí, Kravaře, Krompach, Kunratice u Cvikova, Luka, Mařenice, Nový Oldřichov, Okna, Pertoltice pod Ralskem, Provodín, Ralsko, Skalice u České Lípy, Skalka u Doks, Sosnová, Stružnice, Stvolínky, Svor, Tachov, Tuhaň, Volfartice, Vrchovany, Zahrádky, Ždírec).
Počáteční obavy obcí, že budou muset zaměstnat ty, kteří vlastně pracovat nechtějí, se nenaplňují. Výběr konkrétních pracovníků záleží na obci, které úřad práce pouze doporučuje vhodné pracovníky, pokud možno z řad místních nezaměstnaných. Obec s nimi uzavírá pracovní smlouvu na dobu určitou, trvající maximálně jeden rok. S těmi, kteří se osvědčili a neseženou jinou práci, je možné uzavřít smlouvu opakovaně. Úřad práce hradí mzdu na jednoho pracovníka ve výši až 6 tis. Kč a odvody pojistného. Pokud jich obec zaměstnává více a považuje za vhodné jednoho z nich určit jako předáka, hradí mu ÚP až 7,5 tis. Kč. Je také oprávněn kontrolovat, jak VPP probíhají. Efektivní využití takto zaměstnaných záleží především na obci samé, na organizaci a kontrole jejich práce. Jak ukazují zkušenosti, pokud mohou vykonanou práci "vépépéček" posoudit sami občané, což je snazší v menších obcích, získává i společenské ocenění.
V roce 1999 podpořil českolipský úřad práce v rámci veřejně prospěšných prací zřízení 76 míst, na kterých se vystřídalo 92 uchazečů o práci. V roce 2000 to již bylo 232 uchazečů na 202 místech. Příspěvek na VPP může být poskytnut i neziskovým organizacím.
Rok Počet uzavřených dohod Počet vytvořených míst
1998 18 39
1999 37 76
2000 61 202