Dnes je 20. 04. 2025
svátek má Marcela

O vliv na rozvoj obce obyvatelé moc nestojí

Archiv

O vliv na dění v obci jejich prostřednictvím ale zatím mají zájem pouze občané Cvikova a Doks. Význam osadních výborů by mohl být logicky větší u měst, kde se do zastupitelstva dostane méně kandidujících než v menších obcích, kde není o práci v zastupitelstvu takový zájem.

Nejaktivnější byli dosud v tomto směru občané Cvikova, resp. jeho částí Drnovce a Lindavy. Zde měli již v minulosti tzv. komise pro místní části, které se de facto změnily podle nového zákona souhlasem zastupitelstva na osadní výbory.

"V osadních výborech jsou i členové zastupitelstva, ale není to pravidlem," uvedl starosta Cvikova Jaroslav Hanzlíček, který zároveň stručně zhodnotil jejich význam. "Zajišťují komunikaci mezi částí obce a zastupitelstvem města, ale působí i jako motor činnosti v těchto místech, například tím, že zde organizují různé akce."

V ostatních obcích projevili nyní zájem o zřízení osadního výboru pouze obyvatelé Starých Splavů, které jsou částí Doks. O zřízení výboru by mělo jednat zastupitelstvo v Doksech na svém květnovém zasedání.

Podle dřívějšího sdělení starosty České Lípy by zřízením osadních výborů mohl být zajištěn vliv na hospodaření města a na vlastní rozvoj těm obcím, které by se chtěly připojit k České Lípě. Ta totiž potřebuje zvýšit počet svých obyvatel, aby se jí vzhledem k novému přerozdělování daní výrazně nesnížily příjmy.

Osadní výbor může být zřízen v každé části obce. Je oprávněn předkládat orgánům obce návrhy týkající se rozvoje části obce a jejího rozpočtu, vyjadřovat se k návrhům týkajícím se části obce, k připomínkám a podnětům obyvatel této části a jeho předsedovi musí být vždy uděleno na zastupitelstvu slovo. Zřízení výboru a počet jeho členů schvaluje zastupitelstvo. Částmi obce jsou většinou vsi katastrálně náležející k obci.