Pan Doležal ve zkratce tvrdí, že mnoho veřejně činných osob v České Lípě, především politici, přestávají i-noviny číst kvůli napadání ať už ze strany redakce nebo od anonymních čtenářů. Pokusím se některé body osvětlit, případně vysvětlit Je to delší materiál, s mnoha praktickými odbočkami, nicméně si myslím, že by to mohlo některé laiky uvést do reality mediálního světa.
Objektivita
V prvním semestru na snad všech žurnalistických školách učí, že objektivita ve zpravodajství neexistuje, a to z několika důvodů. Médium má vždy nějakého vlastníka a ten má své zájmy – u zavedených českých mainstreamových médií (vyjma snad Haló novin) je to téměř vždy ekonomický zisk z inzerce, samotný obsah novin lze s nadsázkou považovat za „výplň mezi inzeráty“. Další zájmy vlastníků médií mohou být a bývají – politické, lobbistické nebo zkrátka jistý druh zábavy, což je i náš případ. Já to navíc beru jako takový mediální pokus, v podstatě nikdo v ČR nedělá na podobné úrovni něco podobného jako my (tj. déle než čtyři roky, s podobnou čteností a čtenářským dosahem). Myslím, že stálým čtenářům je zřejmé, že nejsme součástí žádné zájmové skupiny, natož politické strany. Co je zásadní, nejsme na i-novinách ekonomicky závislí, takže si můžeme a budeme psát, co budeme chtít a co uznáme za vhodné. To je zcela elementární rozdíl oproti mainstreamovým médiím.
Objektivita v médiích neexistuje také kvůli principu nazývaném agenda setting, což ve stručnosti znamená, že novináři vždy vybírají nějaká témata, které se v médiích objeví. A nikdo na světě neumí vybrat témata objektivně, muselo by se zveřejnit vše a na to není prostor, resp. není v silách žádného média komplexní zpracování. Obecně se vybírají témata podle tohoto klíče - aktuálnost, závažnost/dopad na čtenáře, geografická relevance (na i-novinách přirozeně neotiskneme zprávu o tom, že ve Zlíně prasklo potrubí) a případně negativní konotace události (vražda, podvod, korupce, přírodní katastrofa, ...). Hodnocení toho, nakolik jsou tato kritéria vhodná či nikoliv, není prosím cílem tohoto materiálu, tento klíč je zažit a používá se, protože funguje.
Obsah i-novin. se skládá z několika elementů – tiskové zprávy (publikujeme zpravidla vše, co nám přijde do mailu a je relevantní vzhledem k regionu, vlastní zpravodajství (výstupy z tiskovky po radě, ze zasedání zastupitelstva a další náhodná témata), zpravodajství ČTK (což je to nejkvalitnější zpravodajství, které lze v ČR dostat), dále autorské články Milana Bárty (tipy na výlet, hospody a nedělní kontroverzní názorové deníky), komentáře Zdeňka Pokorného a občasné autorské věci našich externích spolupracovníků (např. recenze knih vztahujících se k regionu od Petra Gajdošíka). Vyzdvihl bych to, že máme zaplacený servis ČTK, což nám garantuje, že bychom měli mít nestranné zprávy ke všemu skutečně důležitému, co se v Lípě stane.
K názorovým článkům Milana Bárty, které se mnoha lidem evidentně nelíbí. Pokud Bárta ve svých materiálech píše nepřesnosti, či snad lži, mají dotyční právo na dodatečnou odpověď upravenou tiskovým zákonem, případně mohou podat na autora nebo médium trestní oznámení. Za čtyřleté fungování i-novin několik lidí tímto vyhrožovalo, nikdo tak ale ve skutečnosti neučinil. Ptám se proč?
Anonymní diskusní fóra
Některé diskusní příspěvky jsou problém, ano, víme to, ale je to vše, co s tím můžeme dělat, pokud nezrušíme kompletně všechny diskuse, a to rozhodně nechceme. Čtenáři i-novin jsou vzorkem obyvatel České Lípy, stejně tak jako místní politici, zkrátka je to takové nelichotivé zrcadlo. Bohužel některé očerňování je velmi smutné, například nedávná pomluva ředitele dětského domova pana Hellera. Je to bohužel daň za tento servis.
Ještě jedna poznámka ke komunitě čtenářů i-novin. Pokud s něčím určitá skupina, minorita či subkultura nesouhlasí, chce něco změnit, atp., může tak učinit několika způsoby:
Kolem tohoto fenoménu se rozvíjí docela zajímavá „věda“, na celé řadě západních univerzit se vyučují předměty jako Média a demokracie, Média a občanská účast na veřejném dění, atp. A ve vyspělých zemích to funguje trochu jinak, lidé se o komunální politiku setsakramentsky zajímají.
Kauza Stejskal
Cílem následujících několika odstavců není hodnocení Jana Stejskala, to si nechám na jiný článek. Cílem je osvětlit, jak celá kauza Stejskal vznikla, jak se vyvíjela a kam dospěla. Vznikla především díky přátelským a loajálním vztahům v českolipské ODS. Kdysi se konala jedna neformální akce, kde jsme byli přítomni a kde se členové ODS trumfovali, kdo ví na Jana Stejskala větší nepřístojnost. Kromě různých nepodložených spekulací týkajících se jeho osobního života přišel jeden odeesák (mimo jiné člen zastupitelstva) s informací, že se Jan Stejskal v mládí účastnil loupežného přepadení čerpací stanice. Podotýkám, že se nejedná zdaleka o jedinou kontroverzní informaci o Stejskalovi přímo z jádra ODS, znám přinemenším jednoho člověka (člena ODS), který nám zcela záměrně dodával různé zákulisní a dost zajímavé informace nejen o Stejskalovi, ale i o dalších členech českolipské ODS včetně Petra Skokana. Přemýšleli jsme, jak s informací o Stejskalovi a benzínce naložit. Nakonec nám přišlo jako nejserióznější řešení udělat se Stejskalem rozhovor, kde se ho zeptáme i na onu benzínku. Tak jsme nakonec učinili. Stejskal přepadení přiznal a zdůvodnil, rozhovor vyšel, strhla se kolem něj diskuse, po čase vše upadlo v zapomnění.
Před několika dny oznámil Petr Skokan svoji rezignaci na funkci starosty a podporu Hany Moudré na starostku a Jana Stejskala na místostarostu. To se nelíbilo Zeleným, tak vyšťárali v archivu i-novin tu benzínku a poslali do regionálních médií tento jedovatý email s tiskovou zprávou: Vazena redakce, dovoluji si Vam poslat tiskovou zpravu zakladni organizace Strany zelenych v Ceske Lipe, ktera varuje pred volbou Jana Stejskala do funkce mistostarosty mesta Ceska Lipa. Jan Stejskal se mimo jine "proslavil" ucasti na prepadeni benzinove pumpy. Dekuji Vam za jeji zverejneni. Miloslav Lomič, předseda základní organizace Strany zelených v České Lípě.
Chytla se toho ČTK a následně vyšel krátký článek na 4. straně celostátního vydání MFD. My jsme tiskovku Zelených taky vydali, protože vydáváme všechny tiskové zprávy relevantní k regionu, a tato byla navíc mediálně zajímavá – v podstatě šlo o dosti ostrý střet politických stran. Podle výše uvedených faktů mi nepřijde, že bychom se zachovali nekorektně či neeticky, jak nám předhazuje Antonín Doležal.
Poznámka na závěr
Považuji i-noviny za nejotevřenější regionální médium, otiskneme jakýkoliv názor, který nebude odporovat zákonům ČR a zároveň se nebude jednat o nepodloženou pomluvu či fámu. Prostor i-novin je otevřen všem politikům, dokonce i komunistům, které fakt nemáme rádi, ale článek jim i přesto otiskneme; veřejně činným osobám, podnikatelům a čtenářům obecně.
Politici to však moc dobře vědí, problém je jinde. Bojí se s kůží na trh. Potom jsou to ale špatní politici. Když se dá někdo na vojnu, musí bojovat, v tomto případě argumentovat, polemizovat, obhajovat své názory a činy; ne se schovávat za prázdné řeči o tom, že nebude diskutovat s anonymy.
Na okraj: Bulvární titulek jsem zvolil zcela vědomě a záměrně, nad tímto názorem jsem strávil zhruba 15O minut, můj čas je cenný a tak alespoň chci, aby si názor přečetlo co nejvíce lidí.