Dnes je 01. 12. 2024
svátek má Iva

Změna dodavatele plynu se městu vyplatila

Čtyři kotelny provozuje v Novém Boru společnost Teplo Nový Bor s r. o. , jejímž stoprocentním vlastníkem je město. Na centrální kotelnu je napojena přibližně polovina domácností ve městě a téměř všechny velké objekty patřící městu. Odběratele zajímá, kolik v letošním roce za teplo zaplatí.

Jednatel společnosti Teplo Milan Přívratský se vrací do roku 2010, kdy byla cena tepla plánovaná na 595 korun za 1GJ  (včetně DPH), ale výsledná cena byla nižší, a to 531 korun za 1GJ. „Pokles  ceny způsobily dva faktory. Jednak změna dodavatele zemního plynu, kdy došlo oproti plánu k úspoře zhruba 2,3 miliony korun.  Druhým faktorem bylo chladné prosincové počasí, které způsobilo zvýšení celoroční výroby tepla cca o 5 procent a tím pádem pokles podílu fixních nákladů na vyrobenou jednotku tepla,“  vysvětlil jednatel společnosti. „Pro rok 2011 je plánovaná cena tepla stanovena na 566 korun za 1GJ,  zálohy na teplo nestoupnou, ale skutečnou cenu za teplo budeme znát opět až na konci kalendářního roku,“ sdělil Milan Přívratský. Také v letošním roce bude společnost Teplo nadále využívat kotel na spalování biomasy (konkrétně slámy). „Kotel produkuje přibližně  15 až 20 %  z celkového objemu vyrobeného tepla. Kdybychom využívali jako médium pouze zemní plyn,  zaplatili bychom za jeho dodávky ročně minimálně o 2 miliony korun více,“ podotkl Milan Přívratský.

Ačkoliv i v Novém Boru uvažovali o prodeji tepelného hospodářství, stoprocentním vlastníkem společnosti Teplo Nový Bor s r. o zůstává město.  Místostrarostka Stanislav Silná připomíná březen roku 2007. „Tehdy byl zveřejněný záměr prodeje většinového podílu  společnosti Teplo Nový Bor s r. o. za minimální cenu 40 milionů s tím, že budovu kotelny s pozemky a technologií na spalování biomasy město pronajme.“  Občané však měli vůči prodeji výhrady a vyjadřovali obavy,  že by mohl nový majitel cenu tepla výrazně zvýšit. Proto zastupitelstvo zvolilo devítičlennou komisi, která posuzovala celkem pět nabídek na koupi většinového obchodního podílu společnosti Teplo s. r. o. Žádná z nich však nebyla pro město a jeho občany mimořádně výhodná, a tak  zastupitelé v listopadu roku 2007 rozhodli, že město nebude společnost Teplo prodávat.

„Když se podíváme, jak v některých městech, která se svého tepelného hospodářství zbavila, letí ceny tepla nahoru, můžeme být rádi, že si Nový Bor ponechal společnost Teplo s r. o. ve svém majetku. Stoupající ceny energií se do ceny tepla sice promítají, ale tepelné hospodářství města je průhledné,“ hodnotí s odstupem Stanislava Silná a poukazuje v této souvislosti na zákon o obcích 128/ 2000 Sb., podle něhož je radě města vyhrazeno plnit vůči právnickým osobám a organizačním složkám založeným nebo zřízeným zastupitelstvem obce (s výjimkou obecní policie) úkoly zakladatele nebo zřizovatele podle zvláštních předpisů, nejsou-li vyhrazeny zastupitelstvu obce. „V případě společnosti Teplo Nový Bor s r. o. plní sedmičlenná rada města roli valné hromady. Jsou to radní, kteří schvalují plán oprav a investic, radní rovněž schvalují, zda bude případný zisk společnosti reinvestovaný do tepelného hospodářství, nebo vložený do rozpočtu města,“ upozorňuje místostarostka.

Město vkládá do společnosti Teplo cca 5 až 6 milionů korun ročně.   

   „V loňském roce jsme investovali 5 milionů 750 tisíc korun do výměny hořáků na kotlech v centrální kotelně a do rekonstrukce elektroinstalace a řídícího systému v kotelně na sídlišti Rumburských hrdinů,“ konkretizuje investice Milan Přívratský. „V letošním roce počítáme s výměnou tří kotlů v kotelně na sídliště Rumburských hrdinů, což bude stát přibližně 5, 5 milionů korun.“