Dnes je 28. 11. 2024
svátek má René

Vyrovnaný rozpočet je dobrou devizou města

Vítězem třetího ročníku celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys,  jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, se v Libereckém kraji stalo město Turnov. Z okresu Česká Lípa byly do výzkumu zařazeny Česká Lípa a Nový Bor.  Zatímco Nový Bor obsadil v konkurenci deseti hodnocených měst osmou příčku, Česká Lípa skončila na posledním místě.


Cílem srovnávacího výzkumu je nalézt každoročně místo s nejlepšími podmínkami pro podnikání. Ve výzkumu je na základě padesáti kritérií hodnoceno celkem  205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských správních obvodů. Kritéria jsou rozdělena do šestí základních oblastí, a to podnikatelské prostředí, kvalita lokality, pracovní trh, přístup veřejné správy, cenové podmínky a průzkum mezi podnikateli.

„Zastoupení cizinců v podnikatelském prostředí v Novém Boru a v přilehlých obcích je na necelé polovině průměru ostatních měst. I když se v Novém Boru a okolních obcích zvýšil meziročně počet lékařů skoro o polovinu, je zde stále počet pacientů na jednoho lékaře o 17 procent vyšší. Kapacita mateřských škol je zde však o desetinu vyšší. Nezaměstnanost zde rostla v porovnání s ostatními městy o tři čtvrtiny rychlejším tempem a nyní předstihuje ostatní obce skoro o 30 %. Na jedno pracovní místo se hlásí skoro dvaapůlnásobný počet uchazečů. Místní radnice má vzhledem ke svému majetku nejlépe vyvážený rozpočet a jako jediná v kraji nevyžaduje od svých podnikatelů poplatek za pobyt. Místní podnikatelé jsou zde spokojení s vlastním podnikatelským prostředím, ale nikoli s úrovněmi cen,“  citujeme  z vyhodnocení soutěže týdeníku Ekonom. 

Z tabulek lze vyčíst, tak si město Nový Bor vedlo v jednotlivých oblastech, kde jsou jeho slabá místa a v čem spočívají jeho silné stránky. Nejpozitivněji (třetí místo) jsou hodnocené cenové podmínky, mezi něž patří  poplatek za pobyt, poplatky za stánek, poplatky ze vstupného, cena vodného a stočného, ceny stavebních pozemků, ceny bytů, ceny z odvoz odpadu a daň z nemovitosti. Devizou Nového Boru stále zůstává kvalita lokality, což městu vyneslo pátou příčku v kraji. Na devátém tabulkovém místě skončil Nový Bor v oblasti pracovního trhu a v přístupu veřejné správy. Dodejme, že veřejná správa je široký pojem a  kromě městského úřadu do ní zahrnujeme i zastoupení všech státních institucí působících ve městě, například finanční úřad nebo úřad práce.

 Starosty Nového Boru Jindřicha Mareše se ptáme, jak hodnotí výsledky srovnávacích výzkumu.

Město Nový Bor je  po staletí spojované především se sklářstvím. Asi nikdo nemohl očekávat, že se po pádu sklářského průmyslu a z něho plynoucí vysoké míry nezaměstnanosti  naše město umístí v soutěži Město pro byznys na předních pozicích.  Soutěž o cenu týdeníku Ekonom přesto považuji za přínosnou, poněvadž nás její výsledky utvrzují v tom, jak podmínky pro podnikání zlepšovat. Naše město potřebuje nová pracovní místa jako sůl, protože nás stále trápí vysoká nezaměstnanost. Budeme i nadále usilovat o vyřešení průmyslové zóny, abychom dokázali do města přivést nové investory.  Máme už některé plány na to, aby byl Nový Bor pro podnikatele přitažlivější. Například v oblasti veřejných zakázek a v jejich transparentnosti. Cením si  zejména vysokého hodnocení za vyvážený rozpočet, to je směrem k občanům dobrá vizitka. Máme jej vyvážený i díky tomu, že jsme snížili počet úředníků a snažíme se, aby pracovali efektivněji. Domnívám se, že toto anketa týdeníku Ekonom příliš nezohledňuje. Osobně si myslím si, že jsme vůbec nedopadli tak špatně, jak se může někomu na první pohled zdát.