V čistších lesích okolo Nového Boru lze v těchto dnech narazit nejen na obvyklé houbařské kousky, jako jsou hříbky nebo křemenáče. Se štěstím a s velkou dávkou pozornosti se jen těsně za městem dají najít i vzácné lanýže. Právě takový úlovek se před několika dny podařil Petru Součkovi z Nového Boru.
„Šli jsme se s kamarádem projít do lesa a hned vedle cesty jsem zahlédl rozryté místo, asi od divočáků, přímo v hlíně pak svítila světlá houba, která tvarem připomínala bramboru. Napadlo mne, že by to mohl být lanýž, ale nebyl jsem si úplně jistý. Po příchodu domů jsem okamžitě zasedl k internetu, tam jsem zjistil, že jsem našel bělolanýže obecného,“ přiblížil Petr Souček a dodal, že pro ověření svého nálezu si dojel do českolipského Vlastivědného muzea.
„Odborníci mykologové z České Lípy skutečně potvrdili, že se jedná o bělolanýže obecného, zároveň mi sdělili, že by rádi tuto houbu získali do svých sbírek. Nejdříve jsem se zdráhal, měl jsem totiž v plánu lanýže prodat do některých z gastronomických zařízení, ale nakonec jsem to přehodnotil a muzeu dvanácticentimetrovou a tři sta pět gramů vážící houbu věnoval,“ uzavřel Petr Souček z Nového Boru.
Lanýžů existuje několik druhů a je poměrně obtížné je nalézt, rostou totiž pod zemí, a to v třiceticentimetrové hloubce. K jejich vyhledávaní se proto využívají speciálně cvičení psi nebo prasata. Tyto houby jsou pak pro svou chuť a aroma velmi ceněné v gastronomii, především pak ve Francii, Itálii, Španělsku ale také v Chorvatsku. Renomované luxusní restaurace jsou ochotné za kilogram nejvzácnějších druhů lanýžů zaplatit i několik tisíc eur.
Fotografie je ilustrační :o)