Většina lidí vnímá jaro pozitivně. Alergiky ale čeká nejtěžší období v roce. Pylová zrnka z kvetoucích rostlin totiž zhoršují jejich zdravotní stav. Zákon proto ukládá všem majitelům travnatých ploch povinnost je posekat.
Jedny z nejškodlivějších rostlin jsou plevele, ty totiž nejsou nijak náročné na kvalitu půdy a velmi rychle se šíří, větrem pak i na velké vzdálenosti.
„Do této skupiny patří například locika kompasová, pcháč rolní, pampeliška lékařská, pajasan žláznatý a mnoho dalších,“ upřesnil Dietmar Holík ze Státní rostlinolékařské správy. Zároveň dodal, že tyto druhy mají velkou schopnost osidlovat neudržované plochy, jako jsou například stavební parcely nebo pozemky určené k výstavbě silnic.
Plevel musí pryč
Podle Dietmara Holíka dopadá povinnost likvidovat či omezovat výskyt a šíření plevelů na vlastníky pozemků nebo jejich nájemce.
„Preferuje se mechanické odstranění, které nemá takový vedlejší dopad pro životní prostředí jako použití herbicidů,“ doporučil Dietmar Holík ze Státní rostlinolékařské správy.
Sekat budou i novoborští
Odbor životního prostředí Městského úřadu v Novém Boru v těchto dnech již obeslal majitele a uživatele travnatých pozemků a vyzval je k provedení seče.
„Postupujeme podle zákona o rostlinolékařské péči. Ten ale přesně neříká, kolikrát za rok musejí být pozemky posekány. Proto jsme rozhodli, že seč by měli majitelé vykonat nejméně dvakrát během vegetačního období. První termín jsme stanovili ve lhůtě do patnáctého června. Druhé sekání pak musejí majitelé provést do prvního září,“ sdělila Bohumila Krenická z Odboru životního prostředí. Ta také upozornila, že za nesplnění povinnosti hrozí majitelům pokuty.
Město se o travnaté plochy stará
Povinnost se samozřejmě vztahuje i na zelené plochy, které jsou v majetku města.
„Sekat jsme začali již na konci dubna, celkem máme naplánované čtyři velké seče, v samotném centru města pak šest. Celkem se nyní staráme o více než osmnáct hektarů travnatých ploch a končit bychom měli během října,“ řekl Petr Škop, vedoucí oddělení správy technických služeb a komunálního odpadu.
Podle údajů České pylové informační služby v těchto dnech alergiky nejvíce trápí kvetoucí trávy, šeřík, borovice, smrk, jedle, jitrocel nebo šťovík. Naopak na ústupu jsou pampelišky, vrby a duby.