Nerudovská otázka „Kam s ním?“ se už dávno netýká jen pověstného slamníku, ale mnoha dalších věcí, které v domácnostech dosloužily a potřebují ekologicky zlikvidovat. Proto jsou dnes sběrové dvory nedílnou součástí skoro každého města. Sběrový dvůr ve Wolkerově ulici v Novém Boru je v provozu už od roku 2000.
Sběrový dvůr, slouží ke sběru tříděného komunálního odpadu a třídění vybraných složek komunálního odpadu (včetně složek nebezpečných). Provoz sběrového dvora je upraven provozním řádem, který schvaluje Krajský úřad Libereckého kraje. Zpočátku mohly fyzické osoby odkládat do sběrového dvora odpady zdarma a podnikatelé za poplatek. „Postupně byly vybrané komodity odebírané od občanů zpoplatněny a počínaje 1. lednem letošního roku platí aktualizovaný ceník, v němž je stanoveno, kolik je třeba zaplatit za tunu určitého druhu odloženého odpadu,“ upozornil Petr Škop, vedoucí oddělení správy technických služeb a komunálního odpadu MěÚ Nový Bor.
V ceníku je uvedeno celkem třicet druhů odpadů, z toho za jedenáct z nich nemusí občané Nového Boru a jeho místních částí platit ani korunu. Patří mezi ně například pneumatiky, olověné akumulátory, stavební materiály obsahující azbest, vyřazená elektrická zařízení obsahující nebezpečné látky (lednice, monitory, televizory atd.) nebo objemný odpad jako je nábytek. „Jsou to všechny odpady, na jichž likvidaci má město uzavřenou smlouvu s firmou COMPAG CZ,“ shrnuje Petr Škop. Pokud už fyzické osoby musí za některé odpady odpady platit, pak občané Nového Boru a jeho místních částí jsou zvýhodnění a k zaplacené sumě je jim připočítá DPH jen ve výši 10%.
„Protože i sběrový dvůr podléhá času a volá po modernizaci, je záměrem města zažádat o dotaci z operačního programu Životní prostředí.
na vybudování nového sběrového dvora na vhodnějším místě. Nový sběrový dvůr by mohl být v prostoru průmyslové zóny, v sousedství areálu firem Sand Profile a. s. a Stavebnin Doležal. ,“ upřesnil Miroslav Jeništa, vedoucí odboru rozvoje města.
„Bez sběrového dvora se dnes neobjedeme. I když se za některé odložené odpady musí platit, je nesporné, že díky sběrovému dvoru jsme alespoň částečně zamezili růstu divokých skládek. Poděkování si zaslouží všichni občané, kteří se chovají odpovědně, odpady třídí a pomáhají tak chránit prostředí, v němž všichni žijeme,“ uzavírá Petr Škop.