Jarní a letní měsíce jsou ideálním obdobím pro čištění a revizi komínů. Od prvního ledna letošního roku pak platí nařízení vlády, které v těchto činnostech zavedlo několik změn.
Jednou z novinek je například možnost vyčištění komína svépomocí.
„Lidé, kteří žijí v rodinných domcích nebo menších bytových domech si mohou komín vyčistit sami. Kotle či kamna, kterými topí ale nesmějí mít výkon vyšší než padesát kilowatt,“ upřesnila Světlana Svobodová z Odboru životního prostředí Městského úřadu v Novém Boru. Ta zároveň dodala, že i přesto platí povinnost nechat komín jednou do roka překontrolovat odborníkem.
Kominík musí vystavit zprávu
V tomto směru by ale měli být majitelé a obyvatelé domů velmi obezřetní.
„Kominík, který kontrolu a čištění provádí musí mít na tuto činnost příslušné živnostenské oprávnění. Mnohdy se ale stává, že se prokáží jen vizitkou, ta ale nemá žádnou váhu. Ze zákona je také kominík povinný vystavit majiteli domu zprávu o kontrole nebo čištění spalinové cesty. Pouhý paragon v tomto případě nestačí. Lidé by na vystavení formuláře měli trvat,“ vysvětlila Světlana Svobodová. Podle ní si majitelé nemovitostí mohou kominíka najít sami, a to na webových stránkách Ministerstva životního prostředí, kde je zveřejněn jejich seznam.
Správně vyplněný protokol pak musí například obsahovat číslo zprávy, datum vystavení, jméno, příjmení a číslo osvědčení způsobilé osoby, IČ, jméno majitele a adresu kontrolovaného objektu, datum kontroly nebo čištění, přesný popis typu spalinové cesty, souhrn zjištěných nedostatků, termín jejich odstranění, podpis a razítko odborně způsobilé osoby.
Při vzniku požáru hrozí pokuta
Majitelé domů vyčištěním komínů chrání především sami sebe a svůj majetek.
„Ti, kteří nemají správně vyčištěnou spalinovou cestu se mohou dostat do velkých problémů, zejména při vzniku požáru. Pokud nedoloží protokol o provedené odborné kontrole, musejí počítat s tím, že pojišťovny i hasiči budou nekompromisní,“ upozornila Světlana Svobodová.
Požár způsobený zahořením sazí tak může majitele nemovitosti stát pokutu až 25 tisíc korun.
Na Odboru životního prostředí poradí
„Lidé by si měli uvědomit, že správně udržovaným komínem mohou předejít spoustě nepříjemností. Kdo si neví rady, jak správně postupovat a jak často se mají u jednotlivých druhů kotlů a kamen spalinové cesty čistit, může zavolat nebo rovnou přijít k nám na Odbor životního prostředí Městského úřadu v Novém Boru. Rádi všem poradíme,“ uzavřela Světlana Svobodová.
Pravidla platná od 1. ledna 2011
Nařízení vlády číslo 91/2010 Sb. upravuje četnost čištění a kontrol takto:
Rodinné a menší bytové domy
Uhlí, koks, dřevo, biomasa
Čištění komína - dvakrát ročně u kotlů či kamen s provozem do šesti měsíců v roce (obvykle na vytápění), třikrát ročně u kotlů s celoročním provozem (obvykle na vytápění i ohřev vody), lze zajistit svépomocí
Výběr sazí a dehtu z dolní části komína – jednou ročně, lze zajistit svépomocí
Kontrola komína – jednou ročně
Plyn
Čištění, výběr usazenin z dolní části komína a kontrola – jednou ročně
Lehký topný olej
Čištění – třikrát ročně
Výběr usazenin z dolní části komína a kontrola – jednou ročně
Chata a chalupy
Čištění a výběr usazenin z dolní části komína – u všech paliv nejméně jednou ročně, u dřeva či uhlí lze zajistit svépomocí
Kontrola komína – u všech paliv nejméně jednou ročně
Větší bytové domy (kotle s výkonem nad 50kW)
Uhlí, koks, dřevo, biomasa
Kontrola a čištění, výběr sazí a dehtu z dolní části komína, čištění kotle – dvakrát ročně
Plyn
Kontrola a čištění, výběr usazenin z dolní části komína – jednou ročně
Čištění kotlů a ohřívačů vody – podle návodu výrobce
Lehký topný olej
Kontrola a čištění, výběr usazenin z dolní části komína – jednou ročně
Čištění kotlů – podle návodu výrobce
(zajišťuje správní firma nebo pověřená osoba z bytového družstva či společenství vlastníků bytů, případně majitel domu)