Minulý rok na podzim položil Janek Jiříček svým přátelům na sociální síti dotaz, zdali by nevěděli o nějakém novoborském industriálním prostoru pro uspořádání společné výstavy místních výtvarníků. Mezi několika nápady byl i ten od Radka Kroniky, který zmínil bývalé nádražní sklady. V tu chvíli se mezi oběma zrodila myšlenka nezůstat jen u prostoru pro výstavu. K dvojici se přidali Ladislav Průcha a hudebník Leoš Kropáček, vznikl oficiální spolek a započaly všechny náležitosti, aby v srpnu letošního roku čtveřice za podpory města převzala klíče a první listopadový den otevřela své brány nového multifunkčního kulturně společenského prostoru Vedlejší kolej.
Jak náročné bylo během tří měsíců ve volném čase vyčistit a zrekonstruovat léta nevyužívaný prostor železničních skladů?
Na začátku bych řekl, že se nejedná o nějakou zásadní rekonstrukci. Od začátku se řídíme tím, že s málem uděláme maximum. Ale přesto, že neděláme nějaké zásadní stavební úpravy, práce bylo, a stále je dost. Asi nejnáročnější byl první měsíc, kdy se čistil krov. Ve vedru, na lešení, v kombinéze s respirátorem a koštětem v ruce. Nicméně už na začátku srpna jsme vyhlásili první veřejnou brigádu Prach, pot a koleje. Já byl skeptický, ale dobrovolníci přišli. A chodí dodnes. Když děláme tenhle rozhovor, máme za sebou už osmé tzv. pépékáčko. Svoji stopu na koleji zanechalo už přes třicet lidí. Někteří chodí pravidelně, nebo i v jiné dny. Třeba u Inky Tognerové jsem jednu chvíli kontroloval, jestli už na Koleji náhodou nebydlí. (smích) A nevím, co bychom si počali bez Vojty Starosty, který nám pomáhá s odbornějšími pracemi, umí snad všechno. Místo, aby pracoval na svém, tak po večerech na Koleji tahá elektriku. No a pak jsou tu lidi, co zapůjčili techniku, nástroje, zasklili okna apod., a velká skupina těch, co nás podpořili finančně. Bez všech těchto lidí bychom to nedali. Zároveň je vidět, že to zarezonovalo a že takový prostor v Boru nechyběl jen nám.
Otvíráte prostor s nastupující topnou sezónou. Jak se tomu program přizpůsobí v nejbližších měsících?
Náš záměr byl sezónní provoz, jelikož prostory nejsou, vzhledem k původnímu využití, vytápěny. Nicméně nedlouho poté, co jsme zprávu o vzniku Vedlejší koleje pustili do světa, nás oslovili lidé z Rodiny v centru s uspořádáním Martinských trhů. A jako poslední akci letošní první krátké sezóny budeme hostit 14. prosince předvánoční Bleší trhy. Potom nejspíš Kolej usne zimním spánkem.
A jaký program by měla Vedlejší kolej nabízet, až skončí topná sezóna?
Od začátku nám šlo o to vytvořit prostor, který nebude jasně definován a bude umožňovat co největší různorodost aktivit. Snažíme se tomu uzpůsobit i vybavení tak, aby bylo mobilní – to znamená, aby mohl vzniknout čistý prostor pro výstavu, tančírnu, místo s pracovními stoly a židlemi pro workshop, s pódiem a projekcí na koncert apod. Podrobněji se budeme plánováním první plné sezóny zabývat přes zimu, momentálně na to není čas. Nicméně pokud by někdo z čtenářů rád na Koleji něco uspořádal, ať se nám neváhá ozvat – na facebooku, instagramu nebo e-mailu info@vedlejsi.cz. Byli bychom také rádi, aby Vedlejší kolej byla nejen místem pro aktivity místní komunity, ale aby také do Boru přinášela věci z venku.