Revitalizace historického jádra města je jednou z priorit novoborské radnice již několik let. Během nich pak byla zrekonstruována například Kalinova ulice a novou podobu dostal i parčík na náměstí Míru. V letošním roce se má dočkat úpravy také lokalita před Lužickými domky.
Dosud uskutečněné projekty pak zaujaly i porotce v soutěži s názvem Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2014 v Libereckém kraji, kterou vyhlásil Národní památkový ústav. Nový Bor se v tomto klání umístil na třetím místě.
Město Nový Bor se soutěže letos zúčastnilo vůbec poprvé a díky zdařilým realizacím regenerace historického jádra obsadilo pomyslné stupně vítězů, kdy za sebou nechalo například Českou Lípu nebo turisty oblíbený Turnov. Celkové prvenství pak získala Lomnice nad Popelkou a druhý se umístil Frýdlant.
„Je zřejmé, že plánovaná obnova historického centra Nového Boru se ubírá správným směrem. O čemž svědčí i toto umístění. Je potěšující, že realizované projekty mají kladné ohlasy u místní veřejnosti a zároveň získaly ocenění odborníků,“ okomentoval úspěch v soutěži starost města Jaromír Dvořák.
Na jeho slova poté navázala místostarostka Stanislava Silná, která doplnila, že zásluhu na zisku ocenění mají i soukromí majitelé domů.
„Mnozí vlastníci objektů, kteří mají své nemovitosti v městské památkové zóně, v posledním období zvelebili řadu budov ve středu města. Tím dostává celkový ráz historického jádra ucelený a upravený vzhled. Za tuto snahu pak patří majitelům objektů poděkování,“ sdělila Stanislava Silná s tím, že lidé vlastnící historicky cenné objekty mají možnost každoročně na podzim žádat o granty a dotace na jejich obnovu.
V současnosti až do konce února pak mají takovou příležitost i vlastníci takových budov, které se nacházejí mimo památkovou zónu. Ministerstvo kultury totiž vyhlásilo dotační program s názvem Podpora obnovy kulturních památek. Ten se vztahuje na objekty, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a nejsou ve vlastnictví České republiky. Finanční prostředky lze žádat i na obnovu movité kulturní památky pevně spojené se stavbou, jako jsou například oltáře nebo varhany v kostelech, pokud je tato stavba kulturní památkou.
Bližší informace o dotačním programu jsou dostupné zde.