Podobný záměr už radnice zveřejnila loni, tehdy ale nakonec zastupitelstvo k prodeji souhlas nedalo.
"Zatím není zcela rozhodnuto, zda město skutečně svou teplárenskou společnost prodá, záležet bude na zájmu a nabídkách," řekla místostarostka.
Pokud by se ale prodej uskutečnil, měl by podle ní být nový vlastník zkušený v oboru a také dost silný na to, aby zaručil další rozvoj celého systému. Připustila ale, že zastupitelstvo není v této otázce zcela jednotné.
"Jsou zastupitelé, kteří chtějí, aby se město teplárny zbavilo, jiní se naopak bojí, že pokud to uděláme, vzroste cena tepla," uvedla.
Město chce podle Silné prodat nejen podíl ve firmě, ale také movitý a nemovitý majetek na zajištění výroby a rozvodu tepla, který v současné době město společnosti pronajímá. Za ten chce nejméně 40 milionů korun. Předmětem nabídky není zatím kotelna na biomasu, kterou radnice vybudovala před pěti lety. Město si ji musí nejméně osm let ponechat, protože ji vybudovalo se státní dotací. Výstavba zařízení na spalování slámy a dřevních štěpků přišla na 20 milionů korun. Třetinu prostředků dalo město, zbytek představovala dotace a půjčka ze Státního fondu životního prostřední. Kotel s výkonem 4,5 megawattu si bude nový dodavatel od města pronajímat.
"Součástí záměru je proto i nabídka pronájmu tohoto zařízení," řekla Silná.
Město navíc od nového majitele požaduje zachování provozu a investice do zařízení na výrobu a rozvod tepla v nejbližších pěti letech. Přestože má Nový Bor jednu z mála kotelen na biomasu v Libereckém kraji, zhruba polovinu tepla vyrábí spalováním plynu. Většímu využití biomasy brání nedostatek slámy a také skladovacích prostor. Kdyby chtěla firma pokrýt spotřebu tepla stoprocentně, potřebovala by 3000 tun slámy, na to ale nemá sklady. Cena tepla je proto závislá na vývoji cen plynu. Na začátku loňského roku zdražilo teplo v Novém Boru o 18 procent, domácnosti od té doby platí 450 korun za gigajoul.