Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

Nový Bor a Česká Lípa spojují síly

Archiv

Zda se tak stane, záleží na Libereckém kraji, který je zřizovatelem příspěvkové nesoucí název Denní a pobytové sociální služby Česká Lípa. O rozšíření kapacity zařízení v České Lípě a vytvoření odlehčovací služby jednali ve středu na Krajském úřadu Libereckého kraje (na odboru sociálních věcí, bezpečnosti a problematiky menšin) Ilona Hummelová, ředitelka příspěvkové organizace Denní a pobytové sociální služby Česká Lípa, místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman a vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ v Novém Boru Milan Reichert.
 „Jedním z cílů právě aktualizovaného Komunitního plánu sociálních služeb pro oblast členských obcí Svazku Novoborska je zajištění odlehčovací služby pro rodiny pečující o zdravotně postižené občany,“ předesílá Milan Reichert.  „Sondovali jsme různé možnosti a dospěli k závěru, že nemá cenu, abychom některé sociální služby dublovali. Z hlediska prostorového,  materiálního i personálního zajištění bude lepší, když společně podpoříme projekt českolipský. Bude to ekonomičtějí, racionálnější a v neposlední řadě i rychlejší,“ zdůvodňuje Stanislav Valdman,  proč Nový Bor inicioval spojení sil s Českou Lípou a z jakého důvodu budou Novoborští podporovat snahu,  aby se českolipský stacionář stal zařízením pro celý okres Česká Lípa.
Nedávná návštěva v českolipském  stacionáři dokládá, že se plány nerodí u zeleného stolu, ale vycházejí z poptávky po sociálních službách a respektují potřeby lidí. „Umožnili jsme, aby si zařízení  na Špičáku prohlédli rodiče z Novoborska, kteří pečují o zdravotně postižené děti. Stacionář se jim líbil, mají o služby zájem, i když nebudou poskytované v Novém Boru. S povděkem kvitovali,  že má  stacionář k dispozici automobil, ve kterém mohou přepravovat  vozíčkáře, a proto je  součástí poskytované služby i možnost dopravy zdravotně postiženého,“ sděluje Milan Reichert a vzápětí zmiňuje, co rodiče trápí především. „Potřebují zejména odlehčovací službu. Službu,  která  umožní, aby se o zdravotně postižené dítě někdo postaral například v době, kdy si potřebují vyřídit různé osobní věci.  Ani v České Lípě stacionář tuto službu neposkytuje. Nabízejí ji  nejblíže v Mladé Boleslavi nebo v Liberci, což je poněkud ruky.“ 
 Výsledek středeční schůzky na krajském úřadu dokládá vstřícnost zřizovatele stacionáře v České Lípě, i když záměr musí být uskutečněn po etapách. „Z jednání vzešel závěr, že  požádám o změnu zřizovací listiny, což umožní, abychom provozovali  denní  a pobytové služby také pro děti a mládež,“  konkretizuje Ilona Hummelová, ředitelka Denní a pobytové sociální služby Česká Lípa. V první etapě se počítá rovněž se zvýšením kapacity stacionáře v České Lípě. Zařízení by mohlo zdravotně postiženým dětem a mládeži z Novoborska začít sloužit  v příštím roce. „Projekt odlehčovací služby je třeba připravit, aby mohl být zařazený do rozvojových plánů sociálních služeb Libereckého kraje, a teprve poté lze uvažovat  o způsobu jeho realizace,“ popisuje další kroky ředitelka a ubezpečuje:  „O záměru  rozšíření specifických sociálních služeb budeme i nadále s naším zřizovatelem jednat,  podnikneme kroky umožňující žádanou služby nastavit v souladu s podmínkami a rozvojovým plánem stávající služby, kterou poskytujeme.“ 
Stacionář v České Lípě si zatím prohlédlo deset zástupců rodin z Novoborska pečujících o zdravotně postižené. „Z evidencí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ v Novém Boru vyplývá, že potenciálních uživatelů  je mnohem víc,“ zdůrazňuje Milan Reichert. „Prostor, který mají v České Lípě k dispozici, umožňuje rozvoj a nabídku dalších sociálních služeb. Jestliže bude Liberecký kraj i nadále vstřícný, vyřešíme  na Novoborsku potřebu rodin volajících jak po stacionáři  tak po odlehčovací službě.“