Dnes je 05. 04. 2025
svátek má Miroslava

Novoborští skláři chtějí zachránit cenné sbírky skla Crystalexu

Archiv

Ojedinělý soubor je součástí konkurzní podstaty zkrachovalého Crystalexu a hrozí tak, že bude rozprodán. Cech proto nedávno požádal ministerstvo kultury, aby kolekci prohlásil za kulturní památku. ČTK o tom dnes informoval spolumajitel novoborské sklářské společnosti Ajeto Petr Novotný.


Tradici sklářských sympozií založil Crystalex v roce 1982, kdy pozval poprvé do svých sklářských provozů v Novém Boru výtvarníky a designéry z celého světa, aby s pomocí zdejších sklářů ztvárnili své návrhy a nápady. V tříletých intervalech se v průběhu 27 let vystřídalo v Novém Boru přes 500 umělců nejen z Česka a Slovenska, ale také ze zahraničí.


Když loni na podzim zahájil soud ve sklárně insolvenční řízení, hrozilo, že se jubilejní desátý ročník sympozia neuskuteční. Organizaci tehdy ve spolupráci s dalšími novoborskými firmami převzala radnice. "Rádi bychom také sbírky získali, peníze na jejich odkoupení ale nemáme," řekl dnes ČTK starosta Jindřich Mareš. I město stejně jako Liberecký kraj proto záměr cechu podporují.


Podle Daniely Prokešové z Ajeto Art Glass Museum čítá sbírka výtvarných děl z minulých sympozií kolem 500 až 1000 unikátních výtvarných děl. "Jejich skutečný počet nikdo nezná, sbírka je podle našich informací uložena na několika místech v naprosto nevyhovujících podmínkách, není provedena inventarizace a sbírky nejsou ani přístupné veřejnosti," řekla dnes ČTK Prokešová. Část sbírky je na Státním zámku Lemberk, ale některá díla jsou zřejmě také v Praze.


Sbírka podle Prokešové zahrnuje velmi cenná díla známých českých výtvarníků jako jsou třeba Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, jejichž práce se běžně prodávají za statisíce korun. Jsou tam také díla René Roubíčka, Rony Plesla nebo Bořka Šípka a dalších výtvarníků a designérů zvučných jmen z Česka a také ze zahraničí. "Proto se také obáváme rozdělení a rozprodeje souboru, jehož hodnota spočívá především v jeho celistvosti," dodala Prokešová.


Podstatná část sbírky je na Státním zámku Lemberk, ani jeho pracovníci však nemají přehled o tom, kolik děl expozice a depozitáře vlastně skrývají. Ještě v minulé sezoně byla výstava prací ze sympozií přístupná veřejnosti. "Crystalex nám ale loni nezaplatil za pronájem výstavních prostor a depozitáře a od chvíle, kdy je v konkurzu, jsou sbírky uzavřené," řekla dnes ČTK pracovnice zámku Šárka Procházková. Zatím se podle ní o tamní sbírky nikdo nezajímal a inventura děl se také neuskutečnila.


Crystalex, do jehož majetku sbírka patří, byl ještě loni jedním z největších českých výrobců užitkového skla. Firma s více než 1600 zaměstnanci byla součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), do níž patřily také Sklárny Kavalier Sázava, poděbradské Sklárny Bohemia nebo Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Od loňského září je skupina v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Ostatní velké sklárny už mají nové vlastníky, o Crystalexu by se mělo rozhodnout do konce srpna. Zájem o něj má sedm investorů.