„Černým kašlem onemocněly děti ve věku od deseti do dvanácti let. Odebrali jsme vzorky krve i dalším dětem, u nichž není černý kašel vyloučený. Pokud vím, onemocnělo i několik dědí, které docházejí k dalším dvěma dětským lékařkám ordinujícím na poliklinice,“ upozorňuje dr. Schneebergová s tím, že všechny děti, u nichž byl černý kašel zjištěný, jsou proti této nakažlivé nemoci řádně očkované.
Očkování proti černému kašli je u nás povinné. Děti do jednoho roku dostávají tři dávky, poté jsou očkovány v roce a půl a v pěti letech přeočkovány naposledy. Navzdory tomu se v Česku počet případů černého kašle zvyšuje. „Na vině může být částečně to, že cestujeme do rozvojových zemí, odkud se nemoc dostává k nám.Ukazuje se, že očkování nechrání napořád, imunita se časem snižuje, a proto odborníci zvažují, zda by nepomohlo zavedení dalšího přeočkování po desátém roce,“ dovídáme se.
Poněvadž se černý kašel nevyhýbá očkovaným dětem, MUDr. Dagmar Schneebergerová apeluje na rodiče: „Nepodceňujte déle trvající kašel a zajděte s dítětem k lékaři. Včasná léčba antibiotiky dobu léčení zkrátí.“ Vůči černému kašli nejsou imunní ani dospělí, což mohou doložit i v Novém Boru, kde se od nemocného dítěte nakazila matka. Průběh nemoci je u dospělých poněkud jiný než u dětí, často se ani nemoc nezjistí, a tak mohou být dospělí nositeli nákazy, aniž by o tom věděli. Proto by ani dospělí neměli úporný déle trvající kašel podceňovat.