Diskuse potvrdila, že opak je pravdou a že by zejména lukrativní pozemky v katastru města měly být před prodejem poměřovány přísnějším metrem.
„Máme zhruba představu o tom, za jakou cenu v současné době prodávají své parcely soukromníci, kteří nabyli pozemky například v restitucích. Tržní cena je podstatně vyšší než ceny, za které prodává město. Jsem rád, že si to někteří zastupitelé uvědomují a jsou ochotní uvažovat o prodeji lukrativních pozemků v katastru Nového Boru za vyšší ceny,“ kvituje s povděkem místostarosta města Stanislav Valdman.
Pozemky je třeba posuzovat individuálně, z papírů se jejich hodnota vyčíst nedá a těžko chtít po zastupitelích, aby každou parcelu osobně sondovali. Od toho jsou úředníci odboru správy majetku a neposlední řadě i místostarosta, do jehož kompetentce tato oblast spadá. Netvrdí, že má zmapovaný každý prodávaný metr čtvereční, ale na většině parcel, které město prodává, se podívat byl.
Zastupitelé volají i po tom, aby město sledovalo, komu město pozemky prodává a zda jsou dodržovány smluvní podmínky. „Při prodeji lidem ze vzdálených míst, například z Prahy, nelze vyloučit spekulaci, i když se spekulanti najdou i Novém Boru,“ připouští zastupitel MUDr. Miroslav Coufal. „Proto navrhuji, aby odbor správy majetku zpracoval přehled o tom, komu byly v posledních zhruba deseti letech pozemky prodané na výstavbu rodinných domů. Pokud chceme podporovat výstavbu rodinných domů, měli bychom při prodeji parcel upřednostňovat občany Nového Boru a okolí, a to za rozumné ceny. Nebo můžeme prodat komukoliv za cenu tržní, a tím vyřadíme ze hry spekulanty levně nakupující a prodávající s velkým ziskem. Pravidla prodeje pozemků bychom měli znovu prodiskutovat,“ je přesvědčen zastupitel. Poukazuje na obce, které mají předkupní právo na parcelu, pokud stavba rodinného domu nebyla v daném termínu realizovaná.
„V Novém Boru jsme kdysi předkupní právo také uplatňovali, ale nakonec jsme od něj ustoupili, protože banka si nemohla pozemek zastavit a stavebníci měli problém se získáním úvěru na stavbu, “ zdůvodňuje Ing. Blanka Fialová, vedoucí odboru správy majetku MěÚ v Novém Boru. „Místo toho uplatňujeme smluvní pokutu. Stavební parcelu prodáváme až po vydání územního rozhodnutí s tím, že vlastníci parcely musejí zahájit a ukončit stavbu v danému termínu. Pokud tak neučiní, musejí za pozemek zaplatit tak zvanou smluvní pokutu, která se rovná stoprocentní ceně, za niž pozemek koupili.“
„Regule prodeje pozemků nejsou v Novém Bor špatné,“ je přesvědčen místostarosta. „Ukazuje se, že pohyblivost cenového rozpětí lze zastupitelům navrhnout, jsou jí naklonění. Na úřednících městského úřadu pouze je, aby důsledně kontrolovali, jestli nabyvatelé pozemků dodržují smluvní podmínky.“
Dnes je 25. 11. 2024
svátek má
Kateřina