Lepší finanční situace jim dovolila více investovat a nabízet pacientům kvalitnější zdravotní péči.
Transformaci zdravotnictví připravoval kraj, v němž v roce 2004 vznikla koalice ODS a ČSSD, více než dva roky. V roce 2005 založil dvě akciové společnosti, do kterých na jaře 2006 převedl nemovitosti v obou areálech v celkové hodnotě přes 920 milionů korun. Už v červenci 2006 měly obchodní společnosti převzít i zdravotnickou péči, dokončení transformace však tehdy zablokoval zákon o veřejných neziskových nemocnicích. Když verdikt Ústavního soudu později některé části zákona zrušil, rozhodlo se vedení kraje transformaci zdravotnické péče dokončit.
Podařilo se mu to až v březnu 2007, protože zastupitelé ze Strany pro otevřenou společnost, chtěli k projednání záměru více prostoru. Transformace nemocnic byla jedinou věcí, kdy se ODS s opozicí bavila, neměla totiž jisté hlasy sociálních demokratů, uvedla před nedávnem v MfD zastupitelka za SOS Martina Pokorná. Podle ní neměla v minulých čtyřech letech opozice šanci cokoliv změnit.
Největším zdravotnickým zařízením v kraji a současně druhým největším zaměstnavatel na Liberecku je Krajská nemocnic Liberec. Slouží 430.000 obyvatelům kraje, její traumatologie a neurochirurgie ale ošetřují pacienty z celé země.
V minulých dvou letech se dostala nemocnice ze ztráty a ještě vloni měla dluhy přes 200 milionů. Nové vedení, které tam pracuje od loňského května, zarazilo nákupy od drahých dodavatelů a dostalo ji zpátky do černých čísel. Mírnou ztrátu nemocnice vykázala kvůli vytvoření rezervního fondu na opravy nemovitostí ve výši 28 milionů. Lepší finanční situace umožnila nemocnici opět výrazněji investovat. "Zatímco vloni jsme dali na investice jen přes 40 milionů, letos to bude až 200 milionů. Pokud nám ale dopadnou žádosti o dotace z evropských fondů, může to být až 500 milionů," podotkl generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný. Celkové investice za poslední čtyři roky přesáhly 675 milionů korun.
Druhá krajská nemocnice je v České Lípě. I ji kraj vloni transformoval z příspěvkové organizace na akciovou společnost. Zařízení se 400 akutními lůžky a 120 lůžky následné péče slouží pro spádovou oblast, ve které žije téměř 110.000 obyvatel. Nemocnice měla do roku 2003 velké dluhy, ale od roku 2004 hospodaří se ziskem. "Vloni jsme se dostali do mírné ztráty kvůli přepisu majetku při transformaci," dodal finanční ředitel Jaroslav Kratochvíl. Nemocnice vybudovala centrální příjem, obměnila řadu přístrojů a sama začala provozovat lékárnu. V minulých čtyřech letech investovala přes 120 milionů korun.
Městská nemocnice v Jablonci nad Nisou má 377 lůžek a slouží pacientům nejen z Jablonecka, ale i z Liberecka a Semilska. Před čtyřmi lety jich měla jen 310. Čtyři její pracoviště přitom patří ke špičkovým v zemi, a to gastroenterologické oddělení, laparoskopie, osteocentrum a vyšetření na počítačovém tomografu. Celkové investice za minulé čtyři roky přesáhly 81 milionů korun.
Lůžkovou péči zajišťuje v Libereckém kraji osm nemocnic, pět odborných léčebných ústavů a dvě lázeňské léčebny s více než 3600 lůžky. V nemocnicích je celkem 2632 lůžek, z toho necelých deset procent je v soukromých zařízeních. Na 1000 obyvatel připadá v kraji 7,2 lůžka, což je zhruba o jedno méně, než je celostátní průměr. Za poslední čtyři roky se zvýšil jen nepatrně, a to o pár desetin procenta.
Liberecký kraj je rozlohou nejmenším krajem v republice a počtem obyvatel druhým nejmenším. Žije v něm 430.774 obyvatel s obvyklou nepatrnou převahou žen. Za posledních deset let umírá v Libereckém kraji každoročně stále méně osob, úmrtnost se dostala skoro o jeden rok pod celorepublikový průměr. Ženy se dožívají v průměru 79,5 let, muži umírají o 6,5 roku dříve. Více než polovinu úmrtí mají na svědomí nemoci oběhové soustavy, zhruba 28 procent pak rakovina.