V příkopu se položila na bok, nebyla ale porušená a žádná škodlivá látka z ní neunikla. Dnes před 12:00 odborníci kyselinu přečerpali do jiné cisterny. ČTK to řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru v České Lípě Stanislav Svoboda.
"Problém je vyřešený a kyselina již životní prostředí neohrožuje," uvedl Svoboda.
Cisterna zapadla v oblasti, jež se chrání jako zdroj pitné vody. Informace o nehodě nákladního vozu proto dostali také vodohospodáři. Podle hasičů patří kyselina chloroctová mezi nejvíce nebezpečné kyseliny. Je toxická, hořlavá a výbušná. Může se z ní také uvolnit jedovatý plyn fosgen. Zapadlá cisterna se nemohla pohnout z příkopu u lesní cesty. Druhá cisterna, vyslaná ve čtvrtek německou firmou na místo havárie, uvízla v lese také. Oběma těžkým vozům musel dnes dopoledne pomoci vyprošťovací tank. Vytažení cisteren z příkopu zaplatí německá firma.
Místo nehody kontrolovali profesionální hasiči se speciální technikou na zachycování škodlivých látek, policisté a také zaměstnanci odboru životního prostředí z radnice v Novém Boru. Řidič se do lesa dostal za tmy omylem z mezinárodní silnice I/9, jež vede z Varnsdorfu do českého vnitrozemí. Cisterna zapadla asi tři kilometry od hlavní silnice na cestě, kterou v zimě využívají běžkaři. Řidič k lesu uhnul na křižovatce ve Svoru a nezastavil ani ve chvílích, kdy narazil na zákaz vjezdu a komunikace se stále více zužovala.
"Cisterna špatně odbočila, ačkoli značení před křižovatkou je jasné," podotkla starostka Svoru Jaroslava Petrboková.
Podle ní v obci podobně zabloudilo již více německých nákladních vozů - jenom minulý týden tři. Žádný z nich však nedojel tak daleko do lesa jako cisterna s kyselinou. Zástupce českolipského policejního ředitele Vladimír Hysek vyloučil, že by by řidič pokračoval do lesa úmyslně, aby se tam zbavil obsahu cisterny. Kromě jiného běžel sám do obce pro pomoc. Německá firma měla v pořádku přepravní doklady.