Školství mě samozřejmě zajímá. Chystáte nějaké překvapení v nejbližších dvou letech, kdy budete v Lípě vládnout? Myslím tím zavření některé z velkých škol? Chystají se další předčasné konkurzy?
K uzavírání škol není důvod a žádná by nebyla uzavřena, kdyby v našem městě neklesal počet dětí. To jistě jako pedagog víte. Rovněž k předčasným konkurzům není důvod. Byli bychom rádi a budeme se snažit, aby si českolipské školství zachovávalo solidní úroveň. V tomto směru ho budeme podporovat.
Netajíte se svými výhradami ke struktuře studentů na gymnáziu …
Ke struktuře studentů v žádném případě výhrady nemám, máte na mysli pravděpodobně systém přijímání studentů. Tady se obávám se, že českolipské děti díky převisu, kdy do osmiletého studia se přijímají dvě třídy a do čtyřletého pouze jedna, odcházejí studovat jinam. Znám to z vlastní zkušenosti. Rovněž jsem odešla na střední školu do jiného města a už jsem se domů nevrátila.
Také vysoké školy už budou v kraji v každém druhém městě, kdy vznikne ta slibovaná českolipská pobočka? Vždyť jsme město s nejmenším procentem vysokoškoláků v širém okolí.
Projekt zřízení vysoké školy v České Lípě je rovněž jednou z priorit, i když musím podotknout, že je to značně časově i organizačně náročný cíl. Město však může tento projekt pouze podporovat, nikoli však realizovat.
Jak ta podpora vypadá v praxi?
S libereckou Technickou univerzitou jednáme již tři roky. Rovněž mé současné návštěvy českolipských výrobních podniků souvisejí se snahou umístit do Lípy pobočku vysoké školy. Musíme totiž nalézt obory, v nichž budoucí absolventi naleznou uplatnění. Velkou slabinou je fakt, že v Lípě není osoba, docent, který by si projekt vzal za vlastní. Bez pedagogů ochotných zde pracovat je naděje na úspěch menší.
Kde by případná vysoká škola sídlila?
Budovy k dispozici jsou. Například v Hradecké či Vladimírské ulici. Zpočátku předpokládáme, že by škola nalezla azyl v budově Euroškoly.
Proč se nevyužije budova školy v Pátově ulici, jak se původně předpokládalo? Proběhly v ní, možná trochu překvapivě, zápisy do prvních tříd.
Důvodem, proč jsme se rozhodli tuto školu udržet v provozu, je fakt, že v centru města pracuje mnoho občanů. Rovněž mateřská školka v její blízkosti je rodiči velmi oblíbená. Určitě se nejedná o „trafiku“ pro pana ředitele, jak je občas prezentováno. To by nedostal svůj mandát jen na dva roky, během nichž má škola prokázat svou životaschopnost.
Dalším mediálně zajímavým tématem je nový domov důchodců nedaleko hřbitova. Jaký je váš osobní postoj k tomuto projektu?
Projektu se zastanu. Byly nám nabídnuty tři lokality. Jedna z variant předpokládala umístění na úplném okraji města a mně nepřipadá vůbec odpovídající. Jako bychom staré lidi zcela odstraňovali na periferii společnosti. Pak se nabízel areál nemocnice, to je podle mého názoru také nevhodná lokalita. Umístění blízko středu města se nejen mně zdá jako nejvhodnější. Také chci zdůraznit, že okna budou směrem ke škole a do parku. Nikoli tedy směrem ke hřbitovu a nemocnici, jak je občas zveřejňováno.
Co divadlo? Kolik nás bude v ideálním případě jako město stát? Jak bude vyřešeno parkování?
Počítáme s tím, že město přispěje stovkou milionů korun, zbytek pokryjí dotace. S parkováním se kromě jiného počítá na Škroupově náměstí.
Jsme na tom tak dobře, že si můžeme dovolit investovat takové peníze?
Pokud se nepletu, tak patříme mezi tři města nad deset tisíc obyvatel, která nejsou zadlužena. Jestli se budou oddlužovat obce, tak na tom vlastně proděláme.
Čím to je, že jsme na tom tak dobře?
Stěžejní je především vyrovnané hospodaření města. České Lípě také pomohly peníze z prodeje akcií energetických společností a nemalou měrou k tomu v posledních letech přispívá relativně vysoká úspěšnost v získávání dotací.
Mladé frontě Dnes jste trochu formálně odpověděla, jaké jsou vaše priority po dobu starostování. Mě zajímá jedna priorita. Upřímně: co vnitřně cítíte jako hlavní prioritu? Bez ohledu na nějaké stranické zájmy. Co byste třeba chtěla prosadit a měla z toho skutečně radost vy sama?
Stále musím opakovat, že naše cíle a úkoly vyplývají z volebního programu. Nastoupili jsme do rozjetého vlaku, a proto budeme pokračovat v tom, co jsme začali již v roce 2002. Naší prioritou zůstávají investiční akce jako rekonstrukce Sportareálu a dokončení bazénu na sídlišti Sever, revitalizace městského parku či výstavba domova důchodců, cyklostezka Varhany nebo spolupráce se Svazem pro rozvoj cestovního ruchu v Libereckém kraji.
Co důležitého vás v nejbližší době v úřadu čeká?
V současné době je pro mě na prvním místě podrobné seznámení se s průmyslovými podniky v České Lípě. Podniky jsou našimi největšími zaměstnavateli, proto mě zajímají počty zaměstnanců, jejich pracovní podmínky, ale i současné výrobní programy podniků a jejich odbyt. Nemohu opomenout, že otázkou, která je kladena při každém setkání, jsou rovněž budoucí vize podniků a možnost případné spolupráce s městem především právě v oblasti vzdělávání.
Přemýšlím, kde skončit, aby to nevyznělo, že jsme se bavili jen o politice. Byla jste na mé autogramiádě. Byla to pro vás pracovní akce anebo jste skutečně měla zájem o chemii?
Pozvánku na vaši autogramiádu jsem obdržela stejně tak jako všichni zastupitelé. Hlavním důvodem mé účasti bylo poznat člověka, kterého jsem znala pod jménem Milan Bárta. Chtěla jsem, abyste pro mě již nebyl anonymním autorem článků o našem městě.
-------------------------------------------
Hana Moudrá se narodila ve znamení berana před 38 lety v Rychnově nad Kněžnou. Po absolvování střední pedagogické školy nejprve pracovala jako učitelka v mateřské škole. V letech 1995 až 2000 působila jako vedoucí oddělení dávek sociální péče MěÚ Česká Lípa, poté v období 2000 – 2002 jako vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Nový Bor.
V posledních dvou letech vykonávala funkci místostarostky města Česká Lípa a v roce letošním byla zvolena starostkou města Česká Lípa. V současné době je místopředsedkyní Rady místního sdružení ODS Česká Lípa, členkou strany je již čtvrtým rokem. Je rovněž členkou Dozorčí rady Nemocnice s Poliklinikou v České Lípě, Čestné rady ZZS Libereckého kraje či Svazu pro rozvoj cestovního ruchu Libereckého kraje a zastupitelkou Libereckého kraje.
Od mládí se věnovala sportu. Ještě dnes si podle svých slov ráda najde chvilku na aerobic, kolo a lyžování. Volný čas netráví pouze se svým synem, ale věnuje se i aktivitám s dětmi při České společnosti pomoci dětem TILIA Česká Lípa, kde je též aktivní členkou kolegia .